Kolaja (Piráti): Nárůst populismu i podpory krajně pravicových stran. Piráti nabízejí alternativu

29.01.2024 10:01 | Tisková zpráva

Marcel Kolaja se stal volebním lídrem Evropské pirátské strany.

Kolaja (Piráti): Nárůst populismu i podpory krajně pravicových stran. Piráti nabízejí alternativu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marcel Kolaja

Europoslanec a jednička kandidátky českých Pirátů do Evropského parlamentu Marcel Kolaja se stal volebním lídrem, tzv. spitzenkandidátem, Evropské pirátské strany (PPEU). Pirátští delegáti z celkem 14 evropských zemí ho nominovali na svém sobotním sjezdu. Spitzenkandidáti jsou nadnárodní kandidáti na předsedu Evropské komise, kterého si volí evropské strany. Marcel Kolaja je zatím jediným spitzenkandidátem z Česka.

„Evropa si v posledních letech prošla řadou náročných výzev: pandemií covidu-19, válkou u našich sousedů a spojenců, energetickou krizí, zhoršující se krizí klimatu. I proto dnes vidíme nárůst populismu i podpory krajně pravicových stran. Piráti nabízejí alternativu. Politiku založenou na faktech, na skutečně funkčních řešeních, na upřímnosti. Máme odvahu říkat lidem pravdu i ve chvílích, kdy není příjemná. Proto musí být pirátský hlas jasně slyšet i v těch nejvyšších patrech evropské politiky. Já si moc vážím důvěry, kterou ve mě Evropští Piráti vložili, když mě zvolili jako svého spitzenkandidáta, a budu dělat vše pro to, abych prosazoval pirátské myšlenky v Evropě," říká Marcel Kolaja.

Druhou zvolenou spitzenkandidátkou se stala Anja Hirschel, která do evropských voleb kandiduje jako jednička za německou Pirátskou stranu. Evropská pirátská strana sdružuje Pirátské strany napříč evropským kontinentem od roku 2013. Aktuálně má 15 členů z celkem 14 evropských zemí. Zvolené zástupce mají Piráti kromě Česka ještě v Německu, v Lucembursku a na Islandu.

Proces výběru takzvaných spitzenkandidátů je výsledkem snahy zohlednit hlasy voličů i při sestavování nové Evropské komise. Politické strany tak již před evropskými volbami prezentují své kandidáty na post předsedy či předsedkyně Komise. Je to systém podobný tomu, který známe i z Česka, kde je hlavní stranický kandidát do Poslanecké sněmovny současně kandidátem na premiéra.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátorka Kovářová: Justiční tabu aneb O čem se nemluví

16:02 Senátorka Kovářová: Justiční tabu aneb O čem se nemluví

Mé vystoupení na kulatém stole nazvaném Kárné řízení a jeho nová perspektiva, který proběhl 25. dubn…