Kolaja (Piráti): Software v evropských institucích bude Open Source

24.05.2020 16:30

Evropský parlament v rámci procesu potvrzování řádného hospodaření institucí schválil návrhy delegace Evropských Pirátů týkající se Open Source software. Ten bude od nynějška preferovaným řešením a jednotlivé instituce budou v každoročních výkazech hospodaření vykazovat, že takové řešení zvažovaly.

Kolaja (Piráti): Software v evropských institucích bude Open Source
Foto: pirati.cz
Popisek: Marcel Kolaja
reklama

"Je to milník v otevřené a transparentní digitalizaci evropských institucí. Od teď má celý ekosystém Open Source oporu pro jednání o otevřených řešeních. A my jako Piráti budeme rádi tyto principy obhajovat a pokusíme se vyřešit jakýkoli případný pokus obejít tato důrazná doporučení, na kterých se shodla drtivá většina zástupců evropských občanů,“ uvedl pirátský místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja.

"Svobodný software, tedy Open Source, zvyšuje transparentnost, a tak i důvěru občanů tím, že informace jsou publikovány veřejně a ve strojově čitelných formátech, takže k nim má každý přístup a může je komentovat či využít pro další analýzy. Také kód je veřejně přístupný, což umožňuje participaci a kontrolu ze strany otevřené společnosti a programátorské komunity,“ dodává pirátský europoslanec Mikuláš Peksa.

Pro využívání Open Source řešení je i mnoho dalších dobrých důvodů. Jedním z nejdůležitějších je i ten, že si evropské instituce udrží kontrolu nad svými vlastními technickými systémy. To je zásadní pro potlačování zahraničních hackerských útoků a šíření dezinformací.  Open Source řešení umožňují lokální technickou podporu, vedou k rychlému vývoji software a pomáhají vyhýbat se závislosti na konkrétních dodavatelích nebo blokovacích efektech prodejců, které existují, když software nebo dokonce celou IT infrastrukturu dodává pouze jedna společnost (tzv. vendor lock-in). Software s otevřeným zdrojovým kódem má také potenciál pro vylepšení zabezpečení, protože umožňuje transparentní a kolaborativní identifikaci a odstranění nedostatků a hackerům ztěžuje zavádění malwaru do systému.

A konečně, veřejně financovaný software vyvinutý pro veřejný sektor by měl být veřejně dostupný na základě svobodné licence, tedy jako tzv. Free and Open Source Software (FOSS).  Pokud se jedná o veřejné peníze, měl by to být také veřejný kód.  Svobodný a Open Source software dává každému právo používat, studovat, sdílet a vylepšovat software. Toto právo pomáhá podporovat další základní svobody, jako je svoboda projevu a právo na soukromí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Je jedna pandemie málo? WHO chce Pandemickou úmluvu

19:38 Vích (SPD): Je jedna pandemie málo? WHO chce Pandemickou úmluvu

Agentura OSN, Světová zdravotnická organizace, chce nastavit celosvětová pravidla pro boj s dalšími …