Kolaja (Piráti): Vzdělávací program Erasmus+ je nejlepším příkladem fungující spolupráce

20.09.2019 11:41

Evropští Piráti v souladu se svým předvolebním programem odhlasovali navýšení rozpočtu pro program Erasmus+. Ten tak v příštím roce dostane o 20 milionů eur víc. O zásadním navýšení rozpočtu tohoto programu se bude jednat na příštím plenárním zasedání Evropského parlamentu v říjnu.

Kolaja (Piráti): Vzdělávací program Erasmus+ je nejlepším příkladem fungující spolupráce
Foto: pirati.cz
Popisek: Marcel Kolaja

„Vzdělávací program Erasmus+ je snad nejlepším příkladem fungující spolupráce v rámci společného evropského prostoru. Studenti a učitelé, kteří se z něj vracejí domů, jsou lépe jazykově vybavení, mají nadhled získaný pobytem na zahraničních školách a to jim poskytuje zásadní konkurenční výhodu na trhu práce. Jsem rád, že v příštím roce bude moci vycestovat na zahraniční univerzity a školy ještě více českých studentů a učitelů,“ uvedl Marcel Kolaja, místopředseda Evropského parlamentu a člen výboru pro kulturu a vzdělávání.

Erasmus+ je vzdělávací program Evropské unie na období 2014–2020. Dvě třetiny prostředků z tohoto programu jsou určeny na stipendia více než 4 milionům osob za účelem studia, odborné přípravy, práce či dobrovolnické činnosti v zahraničí. Programu se mohou zúčastnit studenti, učitelé, učni, dobrovolníci, vedoucí mládeže a funkcionáři amatérských sportovních organizací. Lze z něj také poskytnout finanční prostředky na partnerství vzdělávacích zařízení, mládežnických organizací, podniků, místních a regionálních úřadů a nevládních organizací, jakož i na reformy v členských státech s cílem modernizovat vzdělávání a odbornou přípravu a podpořit inovace, podnikatelské schopnosti a zaměstnanost.

Česká republika se do programů zahraničního vzdělávání, tehdy nazývaného Socrates, později LLP Erasmus a nyní Erasmus+, zapojila před 21 lety. Od té doby vyjelo do zahraničí na 314 tisíc českých občanů. Nejedná se přitom pouze o studenty a zaměstnance vysokých škol, kteří mezi účastníky převažují (přes 135 tisíc), ale také učitele základních škol (zhruba 31 tisíc), žáky a zaměstnance odborných škol a učilišť (téměř 50 tisíc), dobrovolníky a pracovníky s mládeží (více než 91 tisíc) a vzdělavatele dospělých (přes 7 tisíc).

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

Stejné mzdy za stejnou práci v celé Evropě

Zajímalo by mě, jak toho chcete docílit? A kde by třeba podniky nebo zaměstnavatelé na dorovnání mezd měli brát peníze?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lachnit (ANO): Lež se nastoluje jako světový řád

12:12 Lachnit (ANO): Lež se nastoluje jako světový řád

Třicet, čtyřicet, nebo sedmdesát? Nedá se to přesně spočítat, ale bylo to hodně. Odpor k vládní poli…