Kolářík (Piráti): Participativní rozpočet - zapojení občanů do rozhodování

29. 7. 2016 12:14

Participativní rozpočet napomáhá efektivnímu rozdělování peněz z městského rozpočtu, je účinnou ochranou před korupcí, umožňuje širokou participaci občanů na správě věcí veřejných a zlepšuje komunikaci mezi občany a samosprávou.

Kolářík (Piráti): Participativní rozpočet - zapojení občanů do rozhodování
Foto: Česká pirátská strana
Popisek: Česká pirátská strana, logo
reklama

Participativní rozpočet je procesem přímé, dobrovolné a univerzální demokracie, v rámci kterého mohou obyvatelé určitého místa (sousedství, čtvrti, obce, města) či členové komunity diskutovat a rozhodovat o využití části rozpočtu resp. o jeho výdajové stránce. Piráti by rádi tento nástroj viděli jako běžnou součást obecních rozpočtů, ale bohužel ještě nedostali možnost jej prosadit do veřejných rozpočtů, a tak ho zatím aplikují pouze při tvorbě vlastního stranického rozpočtu. Jedná se v podstatě o demokratický způsob vnitřního rozdělování peněz, kterým Česká pirátská strana financuje veřejně prospěšné dobrovolnické projekty. Peníze získané jako volební příspěvek státu tak nekončí na billboardech a bohatých rautech, jak to bývá zvykem u ostatních stran, ale skutečně tam, kde jsou potřeba. Každý člen si může připravit a přihlásit veřejně prospěšný projekt, o jehož prospěšnosti rozhodují členové svým hlasováním. Počet hlasů pak rozhoduje o míře financování jednotlivých projektů. 

Jako skvělý příklad můžeme uvést charitativní hudební událost v Katovicích u Strakonic. Díky tomu, že pořadatelé ze spolku Rally Fans Katovice a katovické kapely Riverside Project získali podporu členů Pirátské strany, dostali pro svůj projekt příspěvek, díky němuž se ve třetím ročníku charitativního koncertu s názvem Autumn Night vybralo téměř 40.000, Kč, které putovaly do Dětského domova ve Volyni.

Analogicky by si tak sami občané mohli hlasováním rozhodnout, jak využít určitý, z rozpočtu vyčleněný obnos peněz a zafinancovat tak projekty, které jsou v dané oblasti potřebné. Může se jednat o opravu kanalizace či veřejné komunikace, postavení dětského hřiště, nákup potřebného vybavení nemocnice nebo školy, financování kulturního programu pro seniory či vylepšení kvality sociálních služeb v neziskovém sektoru. Fantazii se meze nekladou. A co vy? Máte nějaký nápad, který by stál za realizaci?

Převzato z profilu

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jelínek (SPD): Výsledky testování jsou velmi tristní

17:04 Jelínek (SPD): Výsledky testování jsou velmi tristní

Interpelace na 98. schůzi Poslanecké sněmovny 15. dubna 2021 na předsedu vlády Andreje Babiše ve věc…