Kolínská (SZ): Vybíralka může být inspirací pro pražská sídliště

03.08.2017 13:03

Na sídlištích dnes bydlí skoro 40 % obyvatel Prahy a spojují je obdobné problémy – zanedbaná zeleň, nedostatek občanského vybavení a tlak na další zástavbu. Hlavní město se proto rozhodlo k pilotnímu projektu zaměřenému na revitalizaci jednoho ze sídlišť. Vybrán byl vnitroblok Vybíralova na Černém Mostě.

Kolínská (SZ): Vybíralka může být inspirací pro pražská sídliště
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petra Kolínská (SZ)

Oživení sídliště bude mít podle studie pozitivní dopad na životy cca 4 800 obyvatel. Nyní je ve stádiu plánování, první úpravy by mohly začít v příštím roce a jeho realizace by měla být dokončena do roku 2021. Celkové náklady by neměly přesáhnout 300 mil. Kč. Jedním z hlavních měřítek úspěchu bude častější pobyt obyvatel ve veřejném prostoru a aktivní život v ulicích a pláccích mezi domy a v jejich okolí. Z vyšlapaných chodníčků, kterými se obyvatelé pohybují, se stanou zpevněné cesty. Projekt počítá s výsadbou 400 nových stromů a novou komunitní zahradou.

„Projekt počítá i s vylepšeným systémem hospodaření s dešťovou vodou. Odstraní nadměrné zatěžování kanalizace, zaručí lepší zadržování vody v krajině a posílí vegetaci, což pomůže zlepšit mikroklima sídliště zejména v parných letních dnech,“ uvedla Petra Kolínská, náměstkyně primátorky hl. m. Prahy.

Důležitým krokem je řešení parkovacích míst, jejichž kvalita se při zachování současných kapacit zlepší – měly by být dostupnější a budou koncipována i jako zelené plochy, doplněné další vegetací. Celá oblast se zároveň stane obytnou zónou s omezenou rychlostí 30 km/h. Zajímavé aktivity pro děti, dospělé i seniory zajistí nové mezigenerační hřiště. Centrální prostranství by se mělo stát místem pro pobyt a setkávání obyvatel.

Na projektu spolupracovali místní obyvatelé s Institutem plánování a rozvoje hl. m. Prahy a městskou částí. Právě zapojení komunity místních obyvatel je nedílnou součástí tohoto projektu – jejich názory, potřeby a zkušenosti měly zásadní vliv na výslednou podobu navrhovaných změn. Díky aktivní komunitě na Praze 14 již v minulosti vzniklo např. úspěšné volnočasové centrum Plechárna. To se také zapojilo do plánování budoucí podoby sídliště a spolu s výzkumným studiem Anthropictures poskytlo projektu důležitou platformu pro diskuzi s místními obyvateli.

Vybíralka je příkladem, který ukazuje, jak dobře může fungovat zapojení místních obyvatel do plánovacího procesu a jejich spolupráce s městem. Pokud změny vycházejí z konkrétních potřeb a zkušeností obyvatel, mohou se sídliště stát mimořádně příjemným místem pro život.

Město také slibuje, že u Prahy 14 by se nemuselo skončit. „Nasbírané know-how z Vybíralky by se dobře dalo využít při obnově dalších pražských sídlišť. Do kvalitního veřejného prostoru investovat chceme. Podmínkou je aktivní zájem o spolupráci ze strany místní samosprávy a obyvatel,“ doplňuje Kolínská.

Kompletní informace o projektu a fotografie naleznete ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Jak chcete přimět ANO znovu jednat o důchodech?

Váš záměr byl dobrý, ale evidentně se nepovedl. Myslíte, že jste se tedy jako moderátor osvědčil? A nemáte pocit, že je tu mezi vládou a opozicí až příliš hluboká propast, která se bohužel pro nás čím dál víc prohlubuje a vlastně je to vidět i ve společnosti, která je rozdělená.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátorka Zwyrtek Hamplová: Trestat bezdětné je jasná protiprávní diskriminace

19:02 Senátorka Zwyrtek Hamplová: Trestat bezdětné je jasná protiprávní diskriminace

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k nápadu lidovců zvyšovat bezdětným platbu sociálního…