Kolovratník (ANO): Česko patří v povolování staveb mezi nejhorší na světě. Změníme to?

04.12.2018 6:34

Chcete v Česku stavět a potřebujete stavební povolení? V tom případě Vám raději doporučuji se vydat třeba do Albánie, Bangladéše, Tanzanie, Čadu nebo do Nepálu. Ano, získat stavební povolení v těchto rozvojových zemích je mnohem jednodušší než v Česku.

Kolovratník (ANO): Česko patří v povolování staveb mezi nejhorší na světě. Změníme to?
Foto: ANO.cz
Popisek: Martin Kolovratník

Ano, získat stavební povolení v těchto rozvojových zemích je mnohem jednodušší než v Česku. Podle mezinárodních statistik v tomto ohledu totiž figurujeme až na 156. z 190. pozic ve světě. Je to skutečně ostuda, která naši zemi výrazně poškozuje. Co s tím?

Jeden z nejsložitějších povolovacích procesů na světě. Ne, není rok 1918, ale 2018. Člověk by ale mohl mylně nabýt dojmu, že jsme sto let pozadu. A víte co? Vlastně by nebyl od pravdy tak daleko. Tvrdím, jedno – nalejme si sklenku čistého vína a uznejme, že současný stav je jednoduše špatný a začněme s tím konečně něco dělat. Je sice pravdou, že již jednu novelu z posledního volebního období máme za sebou. Pracovala na ní tehdejší ministryně (MMR) Karla Šlechtová. Ale je vidět, že pomoc to byla jen drobná. Nesmíme se bát a musíme jít do mnohem větších reforem. To, co jsme zdědili po našich předchůdcích nás totiž evidentě brzdí...

Právě tento fakt má výrazný vliv například na skutečnost, že Česko patří mezi země s nejvyššími nájmy v Evropě a asi ani nemá smysl tady dlouze rozebírat, jaký negativní vliv to má na naši ekonomiku. Stát musí situaci okamžitě začít řešit. Dobrou zprávou je, že  krok číslo 1 máme úspěšně za sebou a stát (čti zákonodárci) mají chuť s tím něco udělat a já osobně se k tomu hrdě hlásím.

Práce na novém stavebním zákonu jsou v plném proudu. Ministerstvo pro místní rozvoj ve spolupráci s Hospodářskou komorou České republiky v současnosti pracují na tezích kodifikace stavebního zákona. Pokud vše půjde podle plánu, věcný návrh zákona by mohl vzniknout v první polovině příštího roku.

Vím, že spousta z Vás se teď ptá, „proč až v polovině příštího roku?“ Důvod je prostý. Stavební zákon představuje vůbec jeden z nejkomplexnějších zákonů, které Česko má. Vždyť si jenom uvědomte, do čeho všeho tento zákon zasahuje. Doprava, průmysl, životní prostředí, osobní vlastnictví atd., mohl bych ve výčtu pokračovat ještě pěkně dlouho. Teze stavebního zákona musí do tzv. mezirezortního řízení, kde se k nim vyjádří prakticky všechna ministerstva. Teprve potom vznikne věcný návrh zákona.

Navíc je potřeba vzít v potaz, že novela vyvolá Institucionální změny, změny související s územním plánováním, procesní změny, změny stavebního hmotného práva nebo změny v soudním přezkumu rozhodnutí stavebních úřadů. Je toho vážně dost.

Pojďme se ale podívat, co všechno by novela měla přinést. Nový stavební zákon by se měl snažit docílit maximálního možného zjednodušení, zrychlení a zefektivnění správních procesů v oblasti povolování staveb a územního plánování a zvýšení právní jistoty dotčených osob. Prioritou by mělo být, aby se při tomto rozhodování vedlo co nejméně správních řízení a vznikalo co nejméně správních rozhodnutí.

Ideálním výsledkem je jedno jediné rozhodnutí o (ne)povolení stavby, které vzejde z jednotného povolovacího řízení, integrujícího dnešní územní řízení, stavební řízení, EIA a další řízení podle složkových zákonů. Musí ovšem skutečně jít o jedno řízení, kde vše probíhá paralelně. Nikoliv o kumulaci všech doposud samostatných řízení do formálně jednotného řízení, kde fakticky jedno řízení navazuje na druhé, což je výsledek všech dosavadních novelizačních pokusů o „jedno řízení“.

Mezi cíle rekodifikace také musí patřit snaha o férovost jednotného povolovacího řízení při respektování práv všech dotčených subjektů.  Novela by se měla pokusit o prevenci střetů žadatelů o povolení stavby s veřejností, spolky zaměřenými na ochranu životního prostředí či vlastníky sousedících nemovitostí a zamezení zneužívání práva a nekonečným obstrukcím.

Vím, že spousta lidí se bude zajímat o oblast vyvlastňování, která dnes tvoří nedílnou součást stavebního práva. Novela zákona by měla umožnit koncentraci know-how a potřebnou specializaci úředníků vyvlastňovacích úřadů.

České  stavební právo potřebuje, aby se do budoucna posunulo z posledního místa mezi zeměmi Evropské unie a dosáhlo standardů, které nebudou investory odrazovat, ale lákat k výstavbě v České republice. Věřím, že novela „nakopne“ výstavbu nových bytů, díky které by došlo k poklesu nájemního bydlení, ale zároveň věřím, že novela pomůže každému z nás, ať už plánujete stavbu plotu nebo rodinného domu.

Prosím, tohle je důležité. Napište mi Vaše názory na připravovanou novelu a zkušenosti se současným zákonem. Věřím, že mi napíšete různé podněty, na které bych jinak nikdy nenarazil a díky tomu společně vytvoříme nový stavební zákon, který posune Česko tam, kam patří.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Martínek (Piráti): Odvolání radní ČT Lipovské je jedinou možností

19:28 Martínek (Piráti): Odvolání radní ČT Lipovské je jedinou možností

Projev na 118. schůzi Poslanecké sněmovny 17. září 2021 k návrhu na odvolání Hany Lipovské z Rady Če…