Ano, získat stavební povolení v těchto rozvojových zemích je mnohem jednodušší než v Česku. Podle mezinárodních statistik v tomto ohledu totiž figurujeme až na 156. z 190. pozic ve světě. Je to skutečně ostuda, která naši zemi výrazně poškozuje. Co s tím?
Jeden z nejsložitějších povolovacích procesů na světě. Ne, není rok 1918, ale 2018. Člověk by ale mohl mylně nabýt dojmu, že jsme sto let pozadu. A víte co? Vlastně by nebyl od pravdy tak daleko. Tvrdím, jedno – nalejme si sklenku čistého vína a uznejme, že současný stav je jednoduše špatný a začněme s tím konečně něco dělat. Je sice pravdou, že již jednu novelu z posledního volebního období máme za sebou. Pracovala na ní tehdejší ministryně (MMR) Karla Šlechtová. Ale je vidět, že pomoc to byla jen drobná. Nesmíme se bát a musíme jít do mnohem větších reforem. To, co jsme zdědili po našich předchůdcích nás totiž evidentě brzdí...
Právě tento fakt má výrazný vliv například na skutečnost, že Česko patří mezi země s nejvyššími nájmy v Evropě a asi ani nemá smysl tady dlouze rozebírat, jaký negativní vliv to má na naši ekonomiku. Stát musí situaci okamžitě začít řešit. Dobrou zprávou je, že krok číslo 1 máme úspěšně za sebou a stát (čti zákonodárci) mají chuť s tím něco udělat a já osobně se k tomu hrdě hlásím.
Práce na novém stavebním zákonu jsou v plném proudu. Ministerstvo pro místní rozvoj ve spolupráci s Hospodářskou komorou České republiky v současnosti pracují na tezích kodifikace stavebního zákona. Pokud vše půjde podle plánu, věcný návrh zákona by mohl vzniknout v první polovině příštího roku.
Vím, že spousta z Vás se teď ptá, „proč až v polovině příštího roku?“ Důvod je prostý. Stavební zákon představuje vůbec jeden z nejkomplexnějších zákonů, které Česko má. Vždyť si jenom uvědomte, do čeho všeho tento zákon zasahuje. Doprava, průmysl, životní prostředí, osobní vlastnictví atd., mohl bych ve výčtu pokračovat ještě pěkně dlouho. Teze stavebního zákona musí do tzv. mezirezortního řízení, kde se k nim vyjádří prakticky všechna ministerstva. Teprve potom vznikne věcný návrh zákona.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV