Kolovratník (ANO): NDIC patří mezi nejmodernější pracoviště na světové úrovni

07.01.2019 10:13

Komentář na facebookovém profilu k významu centrálního informačního dispečinku.

Kolovratník (ANO): NDIC patří mezi nejmodernější pracoviště na světové úrovni
Foto: ANO.cz
Popisek: Martin Kolovratník
reklama

Slyšeli jste už někdy zkratku NDIC? Skoro bych se vsadil, že většina z Vás by odpověděla ne. Přitom se jedná o místo, které ovlivňuje každodenní život většiny z vás. Za touhle zkratkou se skrývá „Národní dopravní informační centrum“ Ředitelství silnic a dálnic. Jedná se o centrální informační dispečink, který online v reálném čase sleduje a řídí veškerý provoz na celé dálniční síti v ČR. NDIC vzniklo už před dlouhou řádkou let. Sdružuje dostupné informace o veškeré dopravě ze sítě státních silnic a s rozvojem technologií se jeho schopnosti a funkčnost neustále zvyšují. Pojďme se podívat, co všechno tenhle „centrální mozek“ českých silnic umí a co dokáže.

NDIC patří mezi nejmodernější pracoviště na světové úrovni. Sbírá data z desítek dynamických zdrojů, jako jsou kamery, čidla ve vozovce, od hasičů a záchranářů nebo z meteorologických hlásek. Jedním z nejlepších a nejspolehlivějších zdrojů informací jste pak vy – samotní řidiči, kteří jste se dobrovolně stali „dopravními zpravodaji“.

Sebelepší systém by ale neměl žádný smysl, kdyby data pouze sbíral. Jednou z hlavních rolí NDIC tak je i následná distribuce a pomoc. A o tom to celé je. Dispečink (jak vidíte na fotce funguje) v režimu 24/7. Poskytuje tedy nonstop detailní přehled o celé silniční síti v Česku. Jenom pro zajímavost, zkuste se sami podívat na tento web: http://portal.dopravniinfo.cz/. Najdete na něm přehled uzavírek a díky tomu si můžete naplánovat trasu a připravit se na různé situace, o kterých budete předem vědět.

Data rozhodně ale nepoužívají pouze řidiči, kteří si chtějí naplánovat cestu. S údaji totiž v reálném čase pracují i třeba složky integrovaného záchranného systému, jako jsou hasiči, záchranáři nebo policisté. Díky těmto datům se při zásahu vyhnou třeba zácpám a zvolí trasu, kterou se na místo dostanou co nejrychleji. Samozřejmostí je přímé napojení všech provozních dispečinků ŘSD i krajských SÚS - především kvůli zimní údržbě, výjezdům pluhů a sypačů.

NDIC je podle mě úžasná věc. Přirovnal bych ho k rodinnému stříbru v majetku státu, respektive ŘSD. Jsem rád, že takový dispečink máme a že ho ŘSD i nadále rozvíjí. V tomto roce například uzavřelo zakázku na poskytování tzv. dynamických dat – tedy automatizovaných informací z flotily vozidel. Díky tomu zjistíme, kde se tvoří kolony a s předstihem odhalíme zácpy nebo nebezpečná místa. Je to veřejná služba, takže tato data bude možné poskytnout i velkým navigačním službám jako jsou WAZE nebo GOOGLE MAPS.

Bohužel, jak už to někdy chodí, tak do centrály NDIC se sami jen tak nepodíváte. Asi každý pochopí, že to není místo pro turistiku, ale pro práci, která nám všem pomáhá každý den. Určitě Vám ale doporučuji se podívat na zmíněný web a jeho služby. Je to ukázková služba státu, na kterou si myslím můžeme být právem hrdí.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Malá (ANO): Návrh umožňuje zastavit exekuci i bez souhlasu věřitele

19:33 Malá (ANO): Návrh umožňuje zastavit exekuci i bez souhlasu věřitele

Komentář na facebookovém profilu ke koronaviru a exekucím