Komrsková (Piráti): Zelených oáz klidu a přírody není v Praze nikdy dost

12.05.2025 17:13 | Monitoring

O krok blíže k zelenému Trojmezí. Praha schválila postup při revitalizaci a ochraně území.

Komrsková (Piráti): Zelených oáz klidu a přírody není v Praze nikdy dost
Foto: Piráti.cz
Popisek: Jana Komrsková

Rada hl. m. Prahy se shodla na dalších krocích v rámci revitalizace oblasti Trojmezí. Jedná se zejména o záměr získat klíčové pozemky do vlastnictví města či zrušení předchozího plánu, které mělo prověřit Trojmezí pro výstavbu sociálního bydlení. Město tak potvrdilo svůj záměr pokračovat v komplexním řešení celé lokality, které vychází z krajinářské studie zpracované Institutem plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR). Cílem této studie bylo ochránit přírodní hodnoty Trojmezí, podpořit jeho začlenění do kontextu okolních čtvrtí a vytvořit příjemný prostor pro trávení volného času.

Trojmezí je důležitou rekreační lokalitou pro obyvatele Chodova, Spořilova, Hostivaře či Záběhlic, kteří využívají místo jako park. Kromě přírodní památky Meandry Botiče se tu nachází i několik retenčních nádrží nebo rozsáhlý zanedbaný ovocný sad. V dubnu 2021 proto Magistrát hl. m. Prahy společně s městskými částmi vydal memorandum o společném postupu při využití území Trojmezí. Na základě tohoto memoranda pak IPR vypracoval krajinářskou studii pro celou lokalitu.

Nejen krajinářská studie, ale i Zásady územního rozvoje hl. m. Prahy definují Trojmezí jako nezastavitelnou oblast s potenciálem transformace směrem k lepšímu rekreačnímu využití a zvýšení podílu zeleně. Proto Rada hl. m. Prahy zrušila své předchozí usnesení, které plánovalo analyzovat prostor Trojmezí pro výstavbu sociálního bydlení, což by nyní už bylo v rozporu s aktuálními plány a dokumentacemi. Schválením konceptu řešení krajinářské studie pražští radní také logicky navázali na připravovaný Metropolitní plán, který Trojmezí definuje jako nezastavitelnou rekreační lokalitu. Tím je vytvořen lepší předpoklad k ochraně dochovaných přírodních hodnot před exploatací. Aby město lépe vyhovělo potřebám uživatelů území, celý proces doprovázela řada participačních aktivit, včetně několika komentovaných vycházek. Dílčí aspekty návrhu byly opakovaně konzultovány s dotčenými městskými částmi a jejich požadavky byly zapracovány.

„Naše dlouhodobá snaha udržet území jako rekreační a do budoucna nezastavitelné je na dobré cestě, dalšími kroky nyní budou jednání s majiteli pozemků a hledání dohody, cílem je mimo jiné zlepšení prostupnosti území, péče o zeleň a přestavba dnešní suché retenční nádrže u sadu na vodní plochu s možností přístupu,“ uvádí náměstek pražského primátora pro oblast územního a strategického rozvoje Petr Hlaváček.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Co přesně hodláte dělat proto, aby se Ukrajinci po válce vrátili domů?

A proč poskytujeme azyl i mužům, kteří by měli svou zemi bránit? Ještě otázka, je podle vás pro nás přínosem a případně jakým, když tu u po válce Ukrajinci zůstanou, protože teď tvrdíte, že pro nás přínosem jsou, pak zase, že se budete snažit o jejich návrat, upřímně se v těch vašich prohlášeních vů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nachtmann Gajičová (STAN): Obce vědí, co funguje

6:12 Nachtmann Gajičová (STAN): Obce vědí, co funguje

Když jsem před téměř dvaceti lety poprvé usedla do starostovské židle v Libavském Údolí, ještě jsem …