Konečná (KSČM): Bydlení musí být lidské právo, ne výsada pro bohaté

14.07.2021 4:32

K celé řadě nelichotivých prvenství, kterými se naše země „pyšní“, se přidalo jedno další.

Konečná (KSČM): Bydlení musí být lidské právo, ne výsada pro bohaté
Foto: Archiv KK
Popisek: Kateřina Konečná

Zatímco pro čím dál větší počet občanů se stává koupě vlastního bydlení naprosto nedosažitelnou tužbou, tak Seznamzprávy přinesly nedávno článek, v němž radí bohatým, jak ještě více zbohatnout. Stačí k tomu, když si pořídí tzv. investiční byty na správných místech. Pak už zbývá jen nastěhovat do nich lidi, kteří i vlivem těchto spekulantů už na vlastní byt či dům nedosáhnou. 

K celé řadě nelichotivých prvenství, kterými se naše země „pyšní“, se přidalo jedno další. Bydlení v ČR dle Eurostatu v prvním čtvrtletí zdražilo meziročně o 12 %, což ČR řadí mezi nejrychleji zdražující země – jako je např. bohaté Lucembursko. A tak zatímco ceny bytů vzrostly o 12 %, reálné mzdy o pouhé 1 %! Takže drahými hypotékami platíme ještě dražší bydlení, informace si k tomu vyhledáváme prostřednictvím nejdražších dat, abychom je zaplatili z podprůměrných mezd, na které ovšem musíme pracovat mnohem déle než zaměstnanci jiných evropských zemí. Krásné skóre! 

Doteď bylo běžným jevem, že jste se na pořízení svého bydlení upsali bance klidně i na dlouhých 30 let dopředu. Ani tato „otrokářská“ praxe (kdy v součtu s úroky a poplatky kupující zaplatí mnohdy dvojnásobek kupní ceny), na jejímž konci svítila kupujícímu naděje, že se stane majitelem nemovitosti, už ale nestačí. Realita pro mnohem vyšší procento lidí je totiž taková, že kdo bude chtít bydlet v samostatné domácnosti, bude se muset spokojit s nájemným. A pak celý život platit soukromému vlastníkovi, neboť v rámci obecních nájemních bytů má Česká republika třicetiletý dluh, který se začal pomalu „splácet“ až díky KSČM a jejímu důrazu na výstavbu obecního bydlení. Opravdová svoboda volby, že? 

Chci říct, že nezatracuji systém nájemního bydlení. Kupodivu na západ od nás většinou funguje celkem dobře, a to i vlivem tvrdých regulací. Třeba v Berlíně (ale i dalších městech) proti cenám bydlení demonstrovaly v roce 2019 desetitisíce lidí. Výsledkem toho je zmrazení cen nájemného na pět let. Ani to ovšem Němce neuklidnilo, neboť začali sbírat podpisy pod petici za referendum o znárodnění tisíců bytů, které jsou aktuálně v rukou soukromých společností.  

Je děsivé, kam jsme to dopracovali. Články, které radí boháčům, jak kupovat byty, aby mohli co nejvíce vydělávat. Opravdu chceme budoucnost, kde mladí lidé platí více než polovinu své mzdy nějakému spekulantovi, aby mohli vůbec bydlet jinde než u rodičů? Bydlení musí být lidské právo, ne výsada pro bohaté. 

Převzato z profilu.

Ing. Kateřina Konečná

  • KSČM
  • Jsem poslankyně - díky Vám, pro Vás, s Vámi
  • europoslankyně

Článek byl převzat z Profilu Ing. Kateřina Konečná

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Datová schránka- dotaz

Dobrý den, nevíte proč já, 77letý důchodce (nepodnikám, nejsem občanský aktivista, pouze jsem povinně ze zákona v tzv. "podivném" SVJé) jsem se z draze zaslané doručenky dověděl, že mi zřídili Dat. schránku- důvod, žeby svého času nový OP ????. Pokud jsem pochopil z jiných "povídání", bude mi aktivo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Válek: I zubařů se týká Hippokratova přísaha. Apelujme na ně

17:01 Ministr Válek: I zubařů se týká Hippokratova přísaha. Apelujme na ně

Projev na 9. schůzi Senátu ČR dne 30. března k návrhu zákona o kompenzacích zohledňujících dopady ep…