Konečná (KSČM): Je libo pivo s kapkou pesticidu?

11.03.2016 5:29 | Zprávy

Okolo znovuobnovení autorizace používání glyfosátu (Roundup) v EU se toho v poslední době událo velmi mnoho. Proto mi dovolte vás informovat o aktuálním vývoji v této kauze.

Konečná (KSČM): Je libo pivo s kapkou pesticidu?
Foto: Archiv Kateřiny Konečné.
Popisek: Europoslankyně Kateřina Konečná.

Předně, dne 22. února Evropská veřejná ochránkyně práv Emily O'Reilly vydala zprávu o svém šetření, ve které kritizuje Evropskou komisi v souvislosti s její současnou praxí u pesticidů, kdy dlouhodobě schvaluje bezpečnost použití účinné látky ještě dřív, než dostane všechna data, která jsou nezbytná pro podporu tohoto rozhodnutí. Zároveň dne 25. února Německá nezávislá ekologická nezisková organizace Umweltinstitut München (založena v roce 1986, krátce po černobylské jaderné havárii s cílem vyšetřování a snižování znečištění životního prostředí jako celku) zveřejnila studii o kontaminaci německého piva glyfosátem.

Výsledky testů ukázaly, že hladina reziduí glyfosátu u různých piv dosahuje rozmezí od 0,46 do 29,74 mikrogramů glyfosátu na litr piva. To je velmi znepokojující informace, neboť maximální limit reziduí pro glyfosát v pitné vodě je pouhých 0,1 mikrogramů na litr. Bohužel v současné době nejsou v právních předpisech EU stanoveny žádné maximální limity reziduí glyfosátu v pivu, což je samozřejmě zcela absurdní a nebezpečná situace (celou studii můžete nalézt zde).

V návaznosti na svou analýzu, a vzhledem k významu ochrany zdraví a životního prostředí v EU, veřejná ochránkyně práv učinila několik návrhů na zlepšení systému schvalování pesticidů ze strany Evropské komise. Ombudsmanka Evropskou komisi také vyzvala, aby s ohledem na významné důsledky pro životní prostředí, jakož i pro zdraví lidí a zvířat, které tato praxe přináší, předložila veřejnosti nejpozději do dvou let zprávu, jak implementovala tyto její návrhy. Evropská veřejná ochránkyně práv zahájila své šetření v této věci na základě podnětu Pesticide Action Network Europe (PAN-Europe), tedy sítě neziskových organizací, která upozorňovala na to, že praxe, jak Evropská komise schvaluje látky pro pesticidy, je v některých případech nebezpečná anebo není v souladu s příslušnými právními předpisy. I přes odpor našeho „známého“ Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) provedla ombudsmanka šetření u celkem desíti povolovacích procesů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Jak byste tedy vše řešili vy?

Mě taky štve, že prošetření Blažkovy kauzy budeme platit my, ale na druhou stranu, jak byste to řešili vy jako ANO? Protože zas neřešit to je podle mě taky špatně, takže je to vlastně takový začarovaný kruh. Kdyby vše zaplatil sám Blažek by bylo nejlepší, ale podle mě naprosto nereálné. Co ale třeba...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pokorná Jermanová: Napřed pochybná kampelička, nyní ještě podivnější dluhopisy

20:16 Pokorná Jermanová: Napřed pochybná kampelička, nyní ještě podivnější dluhopisy

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k dluhopisům brněnské firmy ovládané rodinou Tirpákov…