Konečná (KSČM): Když se škrtne NE

14.01.2017 15:40 | Zprávy

Konec minulého roku do značné míry ovládla nevůle ze strany vedení Evropského parlamentu umožnit některým výborům vyjádřit se ke smlouvě CETA. Tlak malých frakcí a občanské společnosti však zaznamenal úspěch, když bylo umožněno několika výborům ke smlouvě kritickým se k ní vyjádřit, a nakonec o svých doporučeních Parlamentu i hlasovat. Radost progresivních sil však byla vystřídána šokem, když sociální demokraté zase jednou zradili své voliče a občany EU. ? Konec minulého roku do značné míry ovládla nevůle ze strany vedení Evropského parlamentu umožnit některým výborům vyjádřit se ke smlouvě CETA. Tlak malých frakcí a občanské společnosti však zaznamenal úspěch, když bylo umožněno několika výborům ke smlouvě kritickým se k ní vyjádřit, a nakonec o svých doporučeních Parlamentu i hlasovat. Radost progresivních sil však byla vystřídána šokem, když sociální demokraté zase jednou zradili své voliče a občany EU.

Konečná (KSČM): Když se škrtne NE
Foto: Archiv Kateřiny Konečné.
Popisek: Europoslankyně Kateřina Konečná.

Výbor pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI) 12.1.2017 hlasoval o svých doporučeních Parlamentu a nutno podotknout, že se jednalo o zprávu ke smlouvě CETA nelítostně kritickou. Výbor zdůraznil, že: „S uplatňováním dohody CETA hrozí, že budou oslabeny mj. následující normy, které výbor ENVI považuje za zásadní: neschválení účinných látek a maximální limity EU pro rezidua pesticidů; regulační opatření týkající se endokrinních disruptorů; integrovaný přístup EU k bezpečnosti potravin; dosažení cílů EU v oblasti klimatu a energetiky.“

Výbor si také povšiml, že mnoho jeho požadavků na smlouvu bylo zcela ignorováno a jejich výčet je skutečně zarážející: „není zohledněna zásada předběžné opatrnosti – opatrnost je místo toho podmíněna odkazem na mezinárodní dohody, z nichž žádná tuto zásadu neobsahuje; regulační spolupráce – ačkoli je dobrovolná – se nevztahuje jen na jasně vymezené odvětvové oblasti, kde mají USA a EU podobnou úroveň ochrany nebo kde by se dala očekávat harmonizace podle vyšších standardů, ale zahrnuje vše; obsahuje ustanovení týkající se těchto oblastí: o služby veřejné zdravotní péče – ustanovení, která de facto omezují svobodu vlád přijímat politická rozhodnutí; o GMO – ustanovení, která jsou navíc koncipována tak, že oslabují právní předpisy EU týkající se GMO, jejich uplatňování a budoucí vývoj; zahrnuje spolupráci v oblasti chemických látek – čímž zapojuje jednoho z nejsilnějších oponentů nařízení REACH do jeho provádění; zahrnuje veřejné a sociální služby na základě negativního seznamu; neobsahuje žádná závazná ustanovení o dobrých životních podmínkách zvířat a namísto toho prosazuje zvýšení objemu obchodu bez řádných záruk ochrany zvířat; zahrnuje systém soudů pro investice, mechanismus řešení sporů, který uděluje zahraničním investorům souběžnou příslušnost, což výrazně oslabuje svrchovaná práva EU a jejích členských států.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sterzik (Stačilo!): Chátrající dům

19:05 Sterzik (Stačilo!): Chátrající dům

Komentář na veřejném facebookovém profilu hnutí k důsledkům vládnutí koalice v čele s Petrem Fialou