Konečná (KSČM): Potenciální ohrožení bezpečnosti není pro pana hejtmana problém?

21.04.2022 4:31 | Tisková zpráva

O americké vojenské základně na českém území jsme mluvili už v minulém týdnu. Vládu podle mého soudu zaskočila vlna odmítavých reakcí, a tak jim raději jejich mediální poradci, z nichž mnozí stojí české občany nemalé peníze, doporučili, aby z toho vycouvali.

Konečná (KSČM): Potenciální ohrožení bezpečnosti není pro pana hejtmana problém?
Foto: archiv K. Konečná
Popisek: Europoslankyně Kateřina Konečná

Obávám se ale, že je to jen dočasné, než vymyslí strategii, jak na naše občany. Vždyť Petr Fiala sdělil, že vláda bude usilovat o uzavření vojenské smlouvy s USA v podobném duchu, jako ratifikovalo nedávno Slovensko. O jejím obsahu jsem vás před časem informovala ve svém článku (nejen) v Haló novinách.

Nejvíce zajímavá je v rámci vybudování základny pozice hnutí ANO 2011 A. Babiše. Hejtman Moravskoslezského kraje, mj. také – když jsme u kumulace funkcí – poslanec, a hlavně místopředseda hnutí ANO – Ivo Vondrák, už v minulosti veřejně projevoval náklonnost k americké základně. Ačkoliv se po kritice veřejnosti snažil svůj pozitivní postoj vůči americké základně v médiích popřít, nyní již plán na vybudování základny v Mošnově opět kvituje.

Schizofrenní argumentace

Anketa

Zaslouží si ředitel BIS Michal Koudelka státní vyznamenání?

2%
95%
hlasovalo: 42516 lidí

Jeho argumentace ovšem působí značně schizofrenně. Nebo si zkrátka pan Vondrák dělá z obyvatel Moravskoslezského kraje legraci. Pojďme se společně podívat na dva výroky Iva Vondráka z uplynulého týdne. V prvním z nich o potenciální mošnovské základně pro TV Polar říká: »Myslím, že to není problém. Máme jednu z nejdelších přistávacích drah. Teď je to otázka dalších rozhodnutí, kdo by tady byl, za jakým účelem, o jaký typ techniky by se jednalo. Je to věc dalších diskuzí.«

Dále pak ale dodává! »Jestliže by v Mošnově bylo logistické centrum nebo základna, a ČR je členem NATO, tak s tím souvisí protivzdušná obrana. Je omyl si myslet, že letiště by v případě jakéhokoliv konfliktu nebylo strategickým cílem.«

Pro pana Vondráka tedy není základna v Mošnově problém, přičemž ale druhým dechem přiznává, že by tato základna mohla být v budoucnu vojenským cílem? Mám tomu rozumět tak, že potenciální ohrožení bezpečnosti lidí ve vlastním regionu není pro pana hejtmana problémem? Skutečnost, že má tento plán podporu na půdorysu bývalých i současných koaličních partnerů na úrovni kraje – ANO, ODS a KDU-ČSL – by podle mého názoru rozhodně neměla zůstat bez povšimnutí.

Jak je vidět, jedinou skutečnou opozicí proti vojenským základnám u nás je KSČM. Už minulý týden jsme představili petici a já vás znovu prosím, abyste si ji vytiskli a spolu se svými přáteli i známými podepsali. Podepište petici ZDE.

Ing. Kateřina Konečná

  • KSČM
  • Jsem poslankyně - díky Vám, pro Vás, s Vámi
  • europoslankyně

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Huawei

Co máte proti této značce? Jestli je to jen tím, odkud pochází, nemyslíte, že i nadměrná propagace všeho amerického, jak často vidíme není dobrá? Přijde mi, jak kdybychom zapomínali na svou suverenitu. Jedni podporují Rusko, Čínu, druzí zas USA, Západ a na národní identitu se zapomíná, nemyslíte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vondra (ODS): Omezování skleníkových plynů musí probíhat s rozumem

14:04 Vondra (ODS): Omezování skleníkových plynů musí probíhat s rozumem

Evropský parlament na svém plenárním zasedání schválil revizi nařízení o fluorovaných plynech, které…