Kordová Marvanová: Chceme zajistit bydlení pro příslušníky profesí, klíčových pro chod města

06.11.2019 6:28

Radní hl. m. Prahy Hana Kordová Marvanová a Jiří Pospíšil, předseda zastupitelského klubu Spojené síly pro Prahu, představili opatření, která mají za cíl zlevnit bydlení (nejen) v Praze.

Kordová Marvanová: Chceme zajistit bydlení pro příslušníky profesí, klíčových pro chod města
Foto: Hans Štembera
Popisek: Advokátka Hana Marvanová

Jedním z nich je výstavba dostupného družstevního bydlení na území hlavního města, druhým pak daňový balíček, díky němuž by klesly náklady na pořízení bydlení o stovky tisíc korun. Opatření reagují na zhoršení dostupnosti bydlení zejména v Praze, ale i v dalších velkých městech v České republice.

Projektový záměr výstavby dostupného družstevního bydlení s účastí hl. m. Prahy včera schválila na návrh radní Hany Kordové Marvanové Rada hl. m. Prahy.

„Cílem projektu Dostupné družstevní bydlení v Praze s účastí města je pomoci zejména příslušníkům střední příjmové skupiny, včetně mladých rodin, kteří dnes mají velký problém dosáhnout na vlastnické bydlení. Rovněž chceme zajistit bydlení pro příslušníky profesí, které jsou pro chod a rozvoj hlavního města klíčové,“ říká Hana Kordová Marvanová.

Výhody družstevního bydlení:

  1. snížení pořizovacích nákladů na byt díky tomu, že město poskytne pozemky
  2. zlevnění vlastní výstavby, jejímž hlavním cílem není zisk, ale pomoc při obstarání bydlení pro vlastní potřebu
  3. rozšíření bytového fondu hl. m. Prahy pro příslušníky profesí důležitých pro město
  4. přenechání správy družstva do rukou družstevníků
  5. možnost uplatnění kontroly ze strany města

V rámci projektu budou stanovena přesná a nediskriminační kritéria pro zájemce o členství v družstvu. To bude určeno pro skupinu obyvatel, kteří nemohou při současných cenách bytů v Praze dosáhnout na vlastní bydlení, kteří nevlastní žádnou nemovitost k bydlení a mají zájem o dlouhodobé bydlení a práci v Praze.

Součástí opatření je i daňový balíček legislativních návrhů, které by celorepublikově mohly srazit cenu nemovitostí až o statisíce korun. Konkrétně se jedná o návrhy na zrušení 4% daně z nabytí nemovitosti, snížení DPH z pořízení bytu z 15 % na 10 % a rozšíření daňových úlev v případě pořízení bydlení pro vlastní potřebu, a to jak u vlastnického, tak u družstevního bydlení.

„Danit už jednou zdaněný majetek občanů je nemorální. Proto připravujeme vlastní legislativní iniciativu Prahy na zrušení této nemravné daně, kterou chceme ještě letos předložit Parlamentu,“ říká předseda zastupitelského klubu Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil.

Tisk, předložený radní Hanou Kordovou Marvanovou a schválený Radou hl. m. Prahy, je k dispozici ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

Sexuální násilí

Jak se v praxi bude dokazovat, jestli byl k souloži udělen souhlas či nikoliv? Nemám nic proti tomu, že jste změnili zákon, ale k čemu to v praxi bude? Co když jedna si budou strany v tom, zda byl udělen souhlas či nikoliv protiřečit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Majerová (Trikolora): Tak prý jsme dobytci a šmejdi

13:09 Majerová (Trikolora): Tak prý jsme dobytci a šmejdi

Reakce na veřejném facebookovém profilu strany na urážky v komentářích