Koruna Česká: Monarchie v ČR aneb jak by vypadal přechod z republiky na království

26.09.2021 6:31 | Komentář

České království jako státní útvar bylo na našem území od 13. století do roku 1918. Rozpadlo se spolu se vznikem Československa a jako poslední vládnoucí rod v dědičné linii jsou známi Habsburko-Lotrinkové. Je zavedení monarchie v ČR v dnešní době reálné? A pokud ano, jak by došlo k přechodu na formu státního zřízení, v jehož čele stojí panovník?

Koruna Česká: Monarchie v ČR aneb jak by vypadal přechod z republiky na království
Foto: Koruna Česká
Popisek: Koruna Česká

Nejprve si blíže popišme samotný způsob řízení země, kdy je hlavou státu panovník.

Co je to monarchie a čím je typická

Monarchie představuje formu vlády, v níž je panovník symbolem státu a jeho svrchovanosti a vládne doživotně nebo do své abdikace, a to absolutně nebo omezeně ústavou. 

Následnictví obvykle bývá dědičné (na základě dynastického původu), ale existují také volené monarchie (panovník je volen určenou skupinou šlechty). Nicméně výhodou dědičné monarchie je okamžitá návaznost vlády, kdy do čela království nastupuje nejstarší potomek, nebo jiný následník, který je znám již před svým nástupem na trůn. Jistě znáte známou frázi „Král je mrtev, ať žije král“.

Král však zdaleka není jen jakýmsi znakem monarchie, ale má celou řadu neoddiskutovatelných předností. Navíc je vrchním velitelem armády, povyšuje do šlechtického stavu, jmenuje soudce a osobně přijímá přísahu nově zvolených poslanců a senátorů. Má ale samozřejmě mnohem více povinností, které vyplývají z jeho pozice.

Je moderní monarchie na našem území reálná?

My si myslíme, že ano. I když byl český stát v této formě vlády naposledy před přibližně 100 lety, nic nebrání jejímu opětovnému zavedení v moderní podobě.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Záhada daru

Zabývá se někdo otázkou, proč, když někdo chce darovat peníze státu, tak jde zrovna za ministrem spravedlnosti a ne třeba za ministrem financí nebo premiérem? A jak je možné, že se dary neprověřují a neschvaluje je minimálně celá vláda? Mně to celé zavání korupcí. Jak to vidíte vy? A ještě k tomu pů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Opět problém s migrací z jihu. Řecko se musí bránit samo

6:09 Vích (SPD): Opět problém s migrací z jihu. Řecko se musí bránit samo

Nelegální migrace do EU opět sílí. A v Bruselu je pohoda, čeká se na účinnost Migračního paktu, kter…