Koudelka (ČSSD): Totalitní justice, Španělsko a my

21.10.2017 9:19 | Zprávy

Španělský stát se snaží mocí chránit své území proti snahám Katalánců o nezávislost. Je zajímavé porovnat, z jakých vzorů vychází.

Koudelka (ČSSD): Totalitní justice, Španělsko a my
Foto: Archiv PL
Popisek: Zdeněk Koudelka

Madridská vláda hrozí, že vůči Katalánsku uplatní článek 155 Ústavy Španělského království z 29. 12. 1978, který umožňuje vládě se souhlasem Senátu fakticky vytunelovat katalánskou autonomii s tím, že centrální vláda přebere její pravomoci. Obdobné ustanovení bylo v článku 48 Ústavy Německé říše z 11. 8. 1919, kdy omezit zemskou správu mohl říšský prezident. O toto ustanovení se opřel Adolf Hitler při likvidaci autonomie německých zemí. V lednu 1933 sice získal post německého kancléře, ale nikoliv absolutní vládu. Velké pravomoci měly v Německu země, kde v řadě zemských vlád nebyli nacisté zastoupeni. Aby dosáhl absolutní moc, Hitler po ovládnutí úřadu říšského prezidenta (prezident Paul Hindenburg zemřel po nemoci 2. 8. 1934), využil tohoto opatření k zrušení zemské správy.

Rovněž totalitní inspiraci má tvrzení madridské vlády, že ve Španělsku nejsou političtí vězni. Španělský stát 17. 10. 2017 nechal zavřít organizátory demonstrací na podporu katalánského referenda o nezávislosti - Jordiho Sáncheze z Katalánského národního shromáždění a Jordiho Cuixarta z organizace Omnium Cultural. Španělsko tím politické vězně má. Boj za právo národa na sebeurčení je politikum. Je-li za tento boj někdo vězněn, je politickým vězněm. Je to stejné, jako když československá vláda v době totality před rokem 1989 tvrdila, že u nás nejsou političtí vězni. Přitom byli lidé zavíráni za politické názory.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Podpora zbrojení Ukrajiny je pro vládu Petra Fialy prioritou

9:15 Vích (SPD): Podpora zbrojení Ukrajiny je pro vládu Petra Fialy prioritou

V neděli zahájil návštěvu České republiky Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Setkal se s prez…