Koudelka (Trikolora): Dezinformace v tažení proti dezinformacím

20.01.2023 9:09 | Komentář

Boj proti tak zvaným dezinformacím považuji především za tažení proti svobodě slova. Vždy byli novináři protivládní i provládní – za Rakouska, Protektorátu Čechy a Morava, normalizace i dnes.

Koudelka (Trikolora): Dezinformace v tažení proti dezinformacím
Foto: Archiv PL
Popisek: Zdeněk Koudelka

Příkladem tohoto pochybného boje jsou dva texty na SeznamZprávy.cz, které údajně mají odhalovat dezinformace a ukazovat pravdu. Avšak užívají nepravdivé informace a je na každém, aby je nazval dezinformací, lží či jen omylem. Jsou to články, které hodnotím, že slouží v mediální podpoře vládou podporovaného kandidáta na prezidenta Petra Pavla. Ve skutečnosti ukazují na problém: „Kdo ohlídá hlídače?“.

SeznamZpravy.cz x Radek Vondráček

Anketa

Přestřelil Babiš billboard „Nezatáhnu Česko do války“?

hlasovalo: 28430 lidí

V článku Petr Juna, Jiří Vokřál: Ověřeno: Komunisté v Praze neměli 60 procent, města a vesnice nevolí proti sobě (Seznamzprávy.cz 17. 1. 2023 - ZDE) autoři kritizují poslance Radka Vondráčka za špatné uvedené výsledky voleb v roce 1946. Uznávají, že správně uvedl výsledek komunistů na Moravě (asi 34 %), ale nesprávně v Praze.

Ovšem sami dezinformačně tvrdí, že na území Čech dostali komunisté celkově 40,2 %. To není pravda. V Čechách získali komunisté přes 43 %. Výsledek asi 40 % pro komunisty v roce 1946 platí pro území Čech, Moravy a Slezska dohromady. Takže Seznam Zprávy dezinformoval a přitom se tvářil, že proti dezinformaci bojuje. Pravdou je, že Morava a Slezsko nejsou Čechy.

SeznamZprávy.cz x Cz24.news

V článku Lukáš Valášek, Kristina Ciroková: Do kampaně vstoupily dezinformační weby. Nahrávají Rusku a Babišovi (SeznamZprávy.cz 19. 1. 2023 - ZDE) autoři kritizují vystoupení odpůrce kandidáta Petra Pavla Miroslava Kříženeckého a přitom zřejmě s negativním záměrem vůči němu jej označují: „hlavní vojenský prokurátor z éry bývalého režimu Miroslav Kříženecký“. Ovšem Miroslav Kříženecký byl československým hlavním vojenským prokurátorem 1990-92 a v roce 1993 byl hlavní vojenský prokurátor České republiky. Tedy ne za starého režimu, pakliže ovšem autoři neoznačují starý režim režim polistopadový s tím, že dnes již máme nějaký nový režim.

A možná v tom novém režimu už skutečně jsme. Režimu, kde se Vojenské zpravodajství neštítí žádat o vypnutí vládě nepohodlných webů. Požádá snad i o likvidaci vládě nepohodlných publicistů? Raději vzpomínám na režim 90. let 20. století, který trval i v dalších letech, režim, kdy vláda lidem do toho, co si čtou, nestrkala rypák. Možná je to již starý režim a přichází nový režim, kde Vojenské zpravodajství žádá o cenzuru a kdy soukromí provozovatelé internetu tento neústavní krok akceptují. Možná přichází doba nového režimu s představiteli, kteří se při likvidaci svobody slova nezakecají. Ale pokud ještě nemají veškerou moc, je dobré proti těmto novým omezovačům svobody slova vystoupit.

Článek byl převzat z Profilu Doc. JUDr. Zdeněk Koudelka, Ph.D.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

zkrácení rodičovské

Je pořád ve hře nebo ne? Je to něco, na co byste přistoupili? Myslíte, že je to v dohledné době možné? Když už, není třeba první investovat do výstavby nových školek a nějak vyřešit zkrácené úvazky, dnes vás na ně nechce moc zaměstnavetelů brát, jelikož se jim to ani nevyplatí, stejně jako se to nev...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Komínek (KSČM): Pan Železný se přece o místo ředitele ČT chtěl ucházet

20:02 Komínek (KSČM): Pan Železný se přece o místo ředitele ČT chtěl ucházet

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke kauze Jakub Železný stál autem na přechodu pro cho…