Koudelka (Trikolora): Osvobození moravského Brna 26. 4. 1945

26.04.2025 18:05 | Monitoring

Brno bylo osvobozeno 26. 4. 1945 na závěr bratislavsko-brněnské operace pod velením maršála Rodiona Malinovského, velitele 2. ukrajinského frontu.

Koudelka (Trikolora): Osvobození moravského Brna 26. 4. 1945
Foto: Archiv PL
Popisek: Zdeněk Koudelka

Operace začala 25. 3. 1945 na Slovensku a v jejím rámci došlo k osvobození Bratislavy a následně i moravského zemského města Brna. Bojů se vedle Sovětské armády účastnila i Královská rumunská armáda. Osvobození Brna bylo tak významné, že Stalin vydal rozkaz, aby na počest osvobození Brna bylo vypáleno v Moskvě 20 dělostřeleckých salv.

Událost připomíná pomník Rudoarmějce na Moravském náměstí v Brně. Autorem sochy je Vincenc Makovský a autor podstavce významný brněnský funkcionalista Bohuslav Fuchs. Stalinův rozkaz byl přímo na podstavci pomníku uveden:

Anketa

Máte důvěru k instituci papeže coby hlavy katolické církve?

9%
82%
hlasovalo: 8173 lidí

„Z rozkazu nejvyššího velitele veliteli vojsk 2. ukrajinského frontu maršálu Sovětského svazu Malinovskému a náčelníkovi štábu fronty generálplukovníku Zacharovovi. Vojska 2. ukrajinské fronty, pokračujíce v nástupu dnes 26. dubna dovedným obchvatným manévrem a čelným útokem zmocnila se velkého průmyslového střediska Československa, města Brna, důležité železniční křižovatky a silného opěrného bodu německé obrany. Na počest vítězství buďtež jednotky, které nejvíce vynikly za dobytí města Brna navrženy k vyznamenání řády. Dnes 26. dubna ve 22 hodin hlavní město naší vlasti Moskva vypálí jménem vlasti na počest skvělých vojsk 2. ukrajinského frontu, zmocnivších se města Brna, 20 salv z 224 děl. Za skvělé bojové činy vyslovuji díky vámi vedenému vojsku, které se zúčastnilo bojů za osvobození Brna. Věčná sláva hrdinům padlým v bojích za svobodu a nezávislost naší vlasti! Smrt německým okupantům! Nejvyšší velitel maršál Sovětského svazu J.  Stalin 26. dubna 1945, číslo 345.“

Mrtví z bojů jsou pohřbeni především na Ústředním hřbitově v Brně, kde se nachází tři vojenské hřbitovy – sovětský, rumunský a německý (zde je pochován i Kurt Knispel, německé tankové eso s 168 potvrzenými vítězstvími, jenž zemřel na následky zranění 30. 4. 1945 na jižní Moravě). Ovšem existují i menší místa pohřbů – např. v městské části Jundrov.

Pomník je na Moravském náměstí dosud, ale v roce 1993 tehdejší vedení Brna zničilo text Stalinova rozkazu. Byl to projev v dějinách mnohdy opakovaného obrazoborectví, kdy se přemalovává historie a umlčuje pravda. Co vadilo ideologickým hlupákům na tom, že v Moskvě se střílely salvy na počest Brna?

Článek byl převzat z Profilu Doc. JUDr. Zdeněk Koudelka, Ph.D.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Obroda strany

Můžete sdělit, kolik členů za poslední rok stranu opustilo a kolik nových jich přišlo? A budete ve volbách sázet na nové tváře? Co jsem zatím postřehla, tak kandidují zas ti samí. PS: Co vlastně říkáte na to, že Lipavský přešel zrovna k ODS, kterou vaše strana tak kritizuje? A myslíte, že lze zabrán...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zahradil: Oslavy konce 2. světové války jako záminka k mohutnému přepisování dějin

10:17 Zahradil: Oslavy konce 2. světové války jako záminka k mohutnému přepisování dějin

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k 80. výročí konce druhé světové války.