Koudelka (Trikolora): Povinné očkování a pracovní poměr

08.01.2022 14:51

Povinné očkování na covid, které nebrání šíření viru, protože se po něm očkovaný může nakazit sám a nakazit jiného, je značnou částí obyvatel odmítáno i pro svou omezenou účinnost jen na několik měsíců.

Koudelka (Trikolora): Povinné očkování a pracovní poměr
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Koudelka

Covidisté se snaží zastrašit zaměstnance v pracovním poměru v profesích podléhající podle vyhlášky č. 466/2021 Sb. povinnému očkování. Jde například o zaměstnance v sociálních službách či zdravotnických zařízeních nebo zaměstnance ozbrojených sborů.

Zákon o ochraně veřejného zdraví nedává povinnost zaměstnavateli kontrolovat, zda jeho zaměstnanci jsou očkovaní. Situace neočkovaných se bude lišit podle zaměstnavatele. Pokud zaměstnavatel nepatří mezi covidisty, nemusí se o povinné očkování zaměstnanců starat. Nemá povinnost předávat seznamy svých zaměstnanců hygieně.

Za nesplnění povinného očkování může uložit pokutu zaměstnanci krajská hygienická stanice maximálně 10 000 Kč, zaměstnavatele nemůže pokutovat vůbec. Pokuta nesmí být uložena opakovaně. Získání důkazů je věcí hygieny, ne zaměstnavatele. Pokud jsou zaměstnanci podle pracovně lékařské prohlídky schopni výkonu příslušného druhu práce, tak to je jediná informace, kterou zaměstnavatel potřebuje. Necovidističtí zaměstnavatelé mohou zlepšit své postavení na pracovním trhu, když získají možnost zaměstnat ty, kteří odejdou od covidistických zaměstnavatelů kvůli faktickému donucování k očkování.

V pracovním právu je zaměstnanec slabší stranou. Pracuje-li u covidistického zaměstnavatele, vymáhajícího očkování, bude mít potíže. Absence očkování sama o sobě není výpovědním důvodem. Výpověď by mohl zaměstnavatel dát jen, když by v rámci pracovně lékařské prohlídky byl zaměstnanec posouzen jako neschopný výkonu práce. O tom rozhoduje lékař, ne zaměstnavatel. Je však možné, že bude na neočkované vykonáván tlak formou šikany ze strany zaměstnavatele a snížením či odebráním nenárokové složky mzdy. V takovém případě je nejlepší využít situaci na trhu práce, kdy je nedostatek zaměstnanců, a přejít k zaměstnavateli, který covidistické nucení k očkování neuplatňuje.

Článek byl převzat z Profilu Doc. JUDr. Zdeněk Koudelka, Ph.D.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fiala (SPD): Prodlužováním nouzového stavu vláda zakrývá neschopnost řešit uprchlickou krizi

22:21 Fiala (SPD): Prodlužováním nouzového stavu vláda zakrývá neschopnost řešit uprchlickou krizi

Komentář na facebookovém profilu k nouzovému stavu