Kožušník (ODS): Budeme platit výpalné za kopírování?

27.02.2014 14:17

Český europoslanec Edvard Kožušník dnes vyzval své kolegy v Evropském parlamentu, aby nehlasovali pro zprávu o poplatku za kopírování pro osobní potřebu z pera poslankyně Françoise Castex. Podle Kožušníka je tato zpráva předstupněm k legislativnímu návrhu na povinné zpoplatnění kopírování digitálního obsahu pro osobní potřebu v online světě.

Kožušník (ODS): Budeme platit výpalné za kopírování?
Foto: ods.cz
Popisek: Europoslanec Edvard Kožušník

Dosud jsou takto zpoplatněny jen kopírky, tiskárny paměťová média a zařízení umožňující zhotovení rozmnoženin. Z každého prodaného výrobku tak musí spotřebitelé zaplatit dílčí poplatek, který je určen kolektivním správcům autorských práv.

Zpráva poslankyně Castex se dovolává Komise, aby uchovávání obsahu v online světě v cloudových službách bylo nově klasifikováno jako kopírování pro osobní potřebu a kolektivní správci autorských práv mohli od poskytovatelů cloudových služeb kasírovat dílčí poplatky za poskytnutý úložný prostor.

Podle Kožušníka návrh představuje jen způsob, jak z kapes občanů vytáhnout jen více peněz a zdražit cloudové služby. „Mám pocit, že se zapomnělo, proč se před necelými deseti lety zaváděly poplatky z kopírek a paměťových médií. Tehdy nebyl digitální trh dostatečně rozvinut, občané si kopírovali digitální obsah a autoři na tom tratili. Dnes je ale situace zcela jiná. Digitální trh funguje, občané si pořizují převážně legální digitální obsah a existují funkční obchodní modely pro poskytování digitálního obsahu. U nápadu na zpoplatnění cloudových služeb si nemohu nevzpomenout na citát Ronalda Reagana ‚Když se to hýbe, zdaň to. Když se to i nadále hýbe, reguluj to. Když se to přestane hýbat, dej tomu dotaci.‘ S cloudovými službami to bude podobné, nejdříve je navrhnou zpoplatnit, pak se začne regulovat jejich obsah a fungování a nakonec bude Unie vypisovat dotace, aby byl někdo ochoten v unijním prostoru a jurisdikci cloudové služby vůbec poskytovat,“ zhodnotil návrh Kožušník.

Edvard Kožušník

  • ODS
  • Svět není ani černý ani bílý
  • mimo zastupitelskou funkci

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: ODS

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šimral (Piráti): Praha pokračuje s investicemi do školních budov

22:13 Šimral (Piráti): Praha pokračuje s investicemi do školních budov

Mateřská škola Litvínovská získá na své rozšíření přes 18 milionů korun