Krása (STAN): Proč by měla vzniknout chráněná krajinná oblast Krušné hory

12.11.2024 6:05 | Monitoring

Proces vyhlášení největší chráněné oblasti Krušné hory je v běhu a skáče přes překážky.

Krása (STAN): Proč by měla vzniknout chráněná krajinná oblast Krušné hory
Foto: STAN
Popisek: Starostové a nezávislí - logo

Koncem července letošního roku oznámilo Ministerstvo životního prostředí záměr vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Krušné hory a dalo všem dotčeným vlastníkům zákonný prostor 90 dnů k možnosti vyjádřit se k záměru. Spolu se záměrem byl oznámen návrh zonace CHKO, tedy členění území do ploch odstupňované ochrany, a ten obdobně předložen k připomínkování všech dotčených.

Proč by měly být Krušné hory velkoplošně chráněné je zmíněno například ve Stanovinách (mutace Karlovarského kraje, leden 2023, číslo 1) a opakovaně v mnoha formách napříč mediálním spektrem. Odborný návrh CHKO zjednodušeně odráží ucelené přírodní hodnoty unikátního krušnohorského pohoří v podobě rozsáhlých a kompaktních formací rašelinných a podmáčených lesů, vrcholného ekosystému vrchovišť a nelesních rašelinišť, dále pak jedinečných a velmi zachovalých bučin především na prudkých svazích a rozsáhlých smilkových luk a horských květnatých loukách nemajících svou kvalitou a rozlohou v Česku obdoby. Tyto hodnoty jsou dnes podchyceny v maloplošně zvláště chráněných územích národní a regionální úrovně, v evropsky významných lokalitách a ptačích oblastech soustavy Natura 2000, přírodních parcích, kdy o všechna tato území pečuje a spravuje je pokaždé jiný orgán ochrany přírody. Sjednocení správního přístupu a koncepční nastavení jednotné odborné a důslednější péče o hodnotná území je dalším z důvodů k vyhlášení CHKO, ke kterému se, mimo jiné, přihlásila Vláda svým programovým prohlášením. Tímto krokem a prostřednictvím Státní politiky ŽP ČR 2030 s výhledem do 2050 navazuje na přijmutí Strategii EU o zachování biologické rozmanitosti do 2030, o závazku chránit 30 % půdy, z toho 1/3 přísně, a na Nařízení o obnově přírody přijaté Evropským parlamentem v roce 2024, které nastavuje proces obnovy poškozených ekosystémů. Podle Evropská komise je totiž v současnosti 80 % všech přírodních stanovišť a 70 % půdy na území EU ve špatném stavu.

Zveřejnění záměru vyhlášení CHKO bohužel v mnoha obecních samosprávách vyvolalo představu ztráty autonomie a jakési krádeže rozhodovacích pravomocí včetně mylných obav z omezení rozvoje obcí. K těmto obavám se přidávají vlastníci nemovitostí a lesů s představou ztráty vlastnických práv a omezení hospodaření.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pomahač (Zelení): Cestou k o živení je dekarbonizace automobilového průmyslu

21:03 Pomahač (Zelení): Cestou k o živení je dekarbonizace automobilového průmyslu

Evropský parlament právě schválil rozvolnění pokut pro výrobce osobních automobilů, kteří nedodrží v…