Novinář jistě nemusí použít informace, které se dozví od dotazovaných osob, ale otázku proč vůbec tak činí, proč se vůbec obtěžuje nějaké informace získat, jsem si položil po přečtení článku „To fakt nejde“ v Respektu. Tolik hloupostí o bydlení pohromadě jsem už dlouho nečetl….
Tak jsme se dozvěděli, že „nájemné bydlení je v Česku nejdostupnější od revoluce 1989“, dokonce prý „od války“ a nikdy prý lidé „nesháněli nájemní bydlení tak snadno a za tak příznivou cenu jako dnes“. Pěkná hloupost. Bydlení je u nás drahé a hlavně: čím dál dražší! Podíl nákladů na bydlení na čistých peněžních příjmech domácností se v uplynulém roce zvýšil z 16,5 % na 18 % a domácností v nájemných bytech z 24% na 31,3 %, přičemž tento růst nákladů na bydlení byl zapříčiněn nejen růstem cen energií, ale také „uvolňováním cen dříve regulovaného nájemného“ (údaje MPSV). Ona tvrzená „příznivá cena“ je zaplatitelná také proto, že stát je nucen vydávat za příspěvky na bydlení lidem 5,1 mld. Kč ročně (v r. 2012 pouze 3,9 mld. Kč), což je plných 68,4% z celkových výdajů na dávky. Výdaje na doplatek na bydlení dosáhli v r. 2013 výše 1,4 mld. Kč oproti 0,8 mld. Kč v r. 2012. Příznivé ceny, což?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Stanislav Křeček - profil