Krejča: „Malý“ COSAC ve Vilniusu

18.07.2013 13:57 | Zprávy

Na začátku předsednictví každé členské země Evropské unie v Radě EU se koná tzv. „malý“ COSAC (konference předsedů evropských výborů národních parlamentů).

Krejča: „Malý“ COSAC ve Vilniusu
Foto: senat.cz
Popisek: Senátor Miroslav Krejča

Předsednictví v Radě se od 1. července ujala po Irsku Litva, takže jednání se z Dublinu přesunulo na dalších 6 měsíců do Vilniusu. A právě zde se ve dnech 7. - 8. července uskutečnil onen „malý“ COSAC, kterého se za ČR zúčastnili zástupci Výboru pro evropské záležitosti Poslanecké sněmovny PČR a Výboru pro záležitosti EU Senátu PČR.

První dojmy z Litvy byly a jsou velmi pozitivní. Místo severského chladu a plískanic nás čekala modrá obloha, jižní klima a slunce zapadající dlouho večer. Za této situace bylo snazší zvládnout i úvodní nedělní 20-ti hodinový maratón, který začal brzo ráno cestou na letiště, pokračoval letem s  přestupem ve Vídni do Vilniusu, kde po ubytování navázal brífink s pracovníky našeho velvyslanectví a završil to úvodní program COSAC s návratem do hotelu uprostřed noci. Hlavní město Vilnius působí velice přátelským dojmem, na každém kroku je cítit jak mají k sobě Litevci blízko. Ekonomické problémy, kterým se v Evropě nevyhnula žádná země, zde vyvolaly zajímavý efekt. Během poslední dekády odešlo z Litvy na půl milionu ekonomicky aktivních obyvatel středního věku. „Nechali“ zde své děti a rodiče a pravidelně se k nim vrací. Možná i toto je kupodivu prvek, který upevňuje sounáležitost tohoto malého třímilionového národa a generačně stmeluje rodiny. Litevci tyto jistoty potřebují, obzvláště po dlouhých létech německé, ruské, ale i polské anexe. I proto možná usilují o co nejrychlejší vstup do eurozóny. Po Estonsku tak od 1.1.2014 učiní sousední Lotyšsko a hned po něm od 1.1.2015 i poslední z pobaltských států – Litevsko.

Během pondělí pak proběhla nejpodstatnější část jednání (schválení programu tzv. „velkého“ COSAC, který se uskuteční v říjnu t.r. a bude již jubilejním 50-tým setkáním; schválení zaměření pololetní zprávy a dalšího postupu v otázce financování Sekretariátu COSAC; příprava jmenování stálého člena Sekretariátu; představení priorit litevského předsednictví; pokračující integrace EU a další témata). Z veškerých fází jednání čišel zájem a snaha pořadatelů, aby vše probíhalo bezproblémově a k plné spokojenosti všech účastníků. Je to zcela pochopitelné – jak z důvodu, že to pro Litvu byla premiéra, ale možná i proto, aby byla okolnímu světu více zdůrazněna specifika této jedné z tzv. pobaltských zemí, o kterých toho moc okolní Evropa zatím neví. Zajímavé byly ale i kuloárové diskuze, kdy jsme třeba s komisařem Marošem Šefčovičem probírali varianty obsazení některých klíčových pozic v orgánech EU, či závislost ČR a SR na německé ekonomice, nebo s naším velvyslancem Radkem Pechem hovořili o praktických dopadech neexistence služebního zákona (resp. zákona o zahraniční službě) na postavení našich diplomatů apod. Bezprostředně na jednání COSAC navázalo jednání ministrů zdravotnictví a kolotoč akcí v rámci litevského předsednictví v Radě se rozběhl naplno. Vilnius se tak na půl roku stává vedle Bruselu a Štrasburku jedním z „hlavních“ měst Evropy.

Překvapivě má Litva v něčem velice blízko k nám (a naopak). V litevské národní hudbě zazní české dudy, ale i moravský cimbál. Řada výrazů v obou jazycích nejen stejně zní, ale má i obdobný význam. Můžete zde ochutnat klasické české topinky a narazíte i na nám tak známá a blízká  dvířka z prken s vyříznutým srdíčkem. Každý, kdo tedy tuto zemi navštíví, se zde může cítit opravdu „jako doma“.

Samozřejmě tu odhalíte i řadu odlišností. Třeba bulváry a ulice Vilniusu jsou dlážděné. A to tak, že jízda po nich je komfortní a nikterak neruší okolí. Čím to asi je? Zajímavý je i osud jejich jediné letecké společnosti, kterou privatizoval primátor Vilniusu a která se chystá obnovit přímé lety do Prahy. Na jedno téma se ale ve Vilniusu (a možná celé Litvě) nevyplatí žertovat. Tím tématem jsou blondýnky. Většina dívčí a ženské populace je totiž plavovlasá a díky tomu, že skutečně pouze ojediněle narazíte na boubelky či anorektičky, je opravdu na co se s potěšením zahledět (ale i ty tmavovlasé stojí za ohlédnutí). Škoda, že při říjnovém „velkém“ COSAC budou tyto Amazonky severu asi již zahaleny v kožešinách.

Závěr účasti na litevském „malém“ COSAC byl opět tak trochu maratón, i když již jen 18-ti hodinový. Budík, cesta na letiště, let s přestupem ve Varšavě a po příletu hned vplynutí do standardního dne s navazujícím večerním jednáním. Politika se neřídí ani roční, ani denní či noční dobou, neřídí se pravidly zákoníku práce, ani týdenní či denní pracovní dobou. Ale to málokdo, kdo v tom nežije, vidí či vidět možná ani nechce.

Miroslav Krejča

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miroslav Krejča - profil

Kde berete jistotu, že většina občanů ČR chce EURO?

Tvrdit, že jsme se k tomu zavázali při vstupu není argument, od té doby se toho přeci dost změnilo. A já třeba nevidím v přijetí žádný přínos pro obyčejné lidi, jako jsem třeba já. Můžete mi vysvětlit, co mi přinese? Zvýší se tím třeba má mzda nebo zlevní se ceny bydlení, potravin, služeb? Podle mě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Marková (BPP): Taková "malá" páteční spekulace

20:07 Marková (BPP): Taková "malá" páteční spekulace

Minulý týden proběhla na sociálních sítích kauza, kde se řeší to, že vojáci AČR shromažďují informac…