Krkoška (ANO): Kraj podpoří restaurátorskou dílnu necelými 3 miliony

14. 9. 2018 18:37

Studenti VŠB-TUO se budou učit restaurovat historické motocykly.

Krkoška (ANO): Kraj podpoří restaurátorskou dílnu necelými 3 miliony
Foto: anobudelip.cz
Popisek: Jan Krkoška

 

Nová restaurátorská dílna vznikne díky podpoře Moravskoslezského kraje na Fakultě strojní Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO). Sloužit bude nejen k dlouhodobému zhodnocení krajské sbírky historických motocyklů, ale umožní studentům technických oborů proniknout do tajů restaurátorství historických vozidel.

Krajští zastupitelé dnes (13. 9.) rozhodli uzavřít dohodu o spolupráci s VŠB-TUO. „Kraj bude pět let spolufinancovat provoz a náklady na zřízení restaurátorské dílny. Celková finanční podpora nepřesáhne 3 miliony korun,“ řekl náměstek hejtmana pro cestovní ruch a regionální rozvoj Jan Krkoška.

Dodal, že sbírku 41 historických motocyklů před třemi roky daroval Moravskoslezskému kraji akademický sochař Miroslav Rybička, který na historických motocyklech závodil. Odborníci ji oceňují zejména kvůli několika exemplářům s unikátní konstrukcí, které považují pro historii motosportu za převratné, například La Mondiale Super Sport 500 Chaise Motor z roku 1927, kterých bylo vyrobeno pouze 7 kusů. Historické unikáty jsou vystaveny v pavilonu C na Výstavišti Černá louka v Ostravě, expozice je zařazena do tzv. Technotrasy.

„Když Moravskoslezskému kraji pan Rybička sbírku předával, přál si, aby kromě ostravské expozice vznikla i restaurátorská dílna, ve které by se mohli učit mladí technici, odborníci i laici. Díky spolupráci kraje a technické univerzity, tak bude jeho vize naplněna. Zároveň díky postupné renovaci jednotlivých motocyklů bude sbírka nejen nabývat na své hodnotě, ale zároveň bude pro veřejnost atraktivnější,“ míní náměstek hejtmana Jan Krkoška s tím, že vzhledem k vzrůstajícímu zájmu o investování do historických dopravních prostředků, s nímž je spojená i potřeba jejich restaurování, se také nabízí možnost zařadit do výuky vysokoškoláků nové zaměření v konstrukčním studijním oboru.

Podle proděkana pro vědu, výzkum a spolupráci s praxí Fakulty strojní VŠB-TUO Jiřího Friese technická univerzita na vybudování restaurátorské dílny, která by mohla začít studentům, odborníkům i veřejnosti sloužit od poloviny příštího roku, intenzivně pracuje. „Akreditace nového studijního zaměření s předpokládaným názvem Renovace historických vozidel, ke které směřujeme, je relativně dlouhá cesta. Jeho reálné otevření vidím někdy v akademickém roce 2020/2021. Osobně bych byl velice rád, kdyby to bylo již o rok dříve,“ upřesnil proděkan Jiří Fries.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Zvyšování daní ani deficitní rozpočet republika mít nemusí

21:25 Okamura (SPD): Zvyšování daní ani deficitní rozpočet republika mít nemusí

Komentář na facebookovém profilu k zvyšování daní a poplatků