Krkoška (ANO): Na Pustevnách přibude díky speciálnímu fondu ještě letos nový mobiliář

06.10.2020 16:05

Lokalita Pustevny-Radhošť byla ústředním tématem setkání členů Memoranda o spolupráci mezi Moravskoslezským a Zlínským krajem a obcemi Prostřední Bečva a Trojanovice.

Krkoška (ANO): Na Pustevnách přibude díky speciálnímu fondu ještě letos nový mobiliář
Foto: anobudelip.cz
Popisek: Jan Krkoška

Jeho účastníci se sešli u příležitosti vyhodnocení prvního roku fungování Fondu Pustevny. Ve fondu je přes milion korun, část této částky půjde na nový mobiliář, tedy lavičky nebo například rozcestníky.

Lokalita Pusteven a Radhoště patří k vyhledávaným turistickým cílům. Protože současný stav neodpovídá potřebám dynamicky se rozvíjejícího domácího cestovního ruchu ani současným trendům v oblasti trávení volného času, vzniklo před třemi lety memorandum o spolupráci mezi kraji mající za úkol území rozvíjet a zabývat se vybranými tématy. Ta, v současné době nejpalčivější, byla zpracována v Architektonicko-urbanistické studii a Manuálu užívaní (si) veřejného prostoru. „Víme o problémech, které Pustevny dlouhodobě sužují, ať už se týkají parkování, přelidnění vrcholu, nevyhovujícího zázemí a podobně. Rozhodli jsme se nesedět s rukama v klíně. V letošním roce se k memorandu připojily obce Trojanovice a Prostřední Bečva, na jejichž katastrálním území Pustevny leží. Letos na jaře vznikl také Fond Pustevny, jehož zřizovatelem je obec Prostřední Bečva, na sdružování finančních prostředků potřebných pro jejich rozvoj,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro cestovní ruch a regionální rozvoj Jan Krkoška s tím, že oba kraje do fondu přispěly částkou 500 tisíc korun, obce pak 100 tisíci.

Fond Pustevny má za sebou necelý rok fungování a společná práce již přinesla výsledky. Z finančních prostředků od obou krajů, obcí a oslovených podnikatelů, provozujících na Pustevnách služby, byla pořízena větší část nového mobiliáře, celkem dvacet kusů laviček a sedm stolů, stejně jako nové rozcestníky. Nový mobiliář bude v lokalitě Pustevny-Radhošť umístěn v průběhu října až listopadu letošního roku. Současně s mobiliářem byla pořízena také projektová dokumentace pro vstupní objekt, který by na současném parkovišti měl začít růst v roce 2022. „Proměna Pusteven je běh na dlouhou trať. Jsme rádi, že starostové obcí Trojanovice a Prostřední Bečvy společně se zástupci dotčených soukromých subjektů na se na něj vydali společně s námi,“ doplnil náměstek hejtmana kraje Jan Krkoška.

Na dokončení obnovy mobiliáře Pusteven by se mělo v příštím roce navázat a lokalitu Pustevny-Radhošť vybavit například novými odpadkovými koši. Součástí plánů je také úprava centra vrcholu nebo obnova svodidel podél opravené Knížecí cesty. „Fungování Fondu Pustevny je na startu a je podmíněno spoluprací signatářů memoranda, podnikatelů a dalších subjektů. Naším společným zájmem je zvelebování turisticky oblíbené lokality,“ uvedl za radní Zlínského kraje Jan Pijáček, zodpovědný za oblast cestovního ruchu. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Crha (ODS): Rybníky mají nový silniční průtah

22:24 Crha (ODS): Rybníky mají nový silniční průtah

Výrazné zlepšení parametrů průtahu obcí a zvýšení bezpečnosti dopravy přinesla rekonstrukce 420 metr…