Krkoška (ANO): Největší část evropských zdrojů směřuje na provoz sociálních služeb

17. 8. 2020 18:20

Moravskoslezský kraj čerpá evropské peníze do sociální oblasti nejlépe v republice.

Krkoška (ANO): Největší část evropských zdrojů směřuje na provoz sociálních služeb
Foto: anobudelip.cz
Popisek: Jan Krkoška
reklama

Z evropských zdrojů využije Moravskoslezský kraj v sociální oblasti mezi roky 2015 a 2022 více než 1,3 miliardy korun. Tyto peníze slouží nejen k investicím, ale také významně podpoří neinvestiční projekty, které pomáhají zvyšovat kvalitu sociálních služeb. Mezi regiony je Moravskoslezský kraj v čerpání evropských prostředků v sociální oblasti nejaktivnější.

„Největší část evropských zdrojů směřuje na provoz sociálních služeb, v tomto programovém období na ně náš kraj celkově získá okolo miliardy korun. Velmi úspěšní jsme i při žádostech o příspěvek na rozvojové projekty, které zvyšují kvalitu poskytovaných služeb v regionu. Celkově jsme na tyto rozvojové projekty získali necelých 300 milionů korun, což je zdaleka nejvíce ze všech krajů v republice. Prvenství máme i při čerpání dotací na neinvestiční projekty z Operačního programu zaměstnanost v odvětví sociálních služeb,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj a evropské projekty Jan Krkoška a upřesnil, že projekty v sociální oblasti jsou financovány z Integrovaného regionálního operačního programu, Operačního programu zaměstnanost a Operačního programu životní prostředí.

Mezi nejvýznamnější investiční projekty, které podpořila Evropská unie, je kompletní revitalizace bruntálské organizace Sagapo. Na výstavbu nových domovů pro osoby se zdravotním postižením, chráněné bydlení a vytvoření sociálně terapeutických dílen kraj z Evropy získal 68 milionů korun. Na evropské zdroje si kraj sáhl i při rekonstrukci Domova Březiny v Petřvaldu, získal na ni 6 milionů korun.

„Kromě hezkého prostředí a stabilního provozu sociálních služeb považuji za nesmírně důležitý profesionální a lidský přístup pracovníků a lidí v sociálních službách. Proto je skvělé, že jsou z evropských prostředků dotována i vzdělávání, supervize nebo odborné konzultace. Zajímavý je například projekt takzvaných peer konzultantů. Tedy lidí, kteří si prošli duševním onemocněním a po zotavení pomáhají těm, kteří onemocněním právě trpí. Je to skvělý způsob, jak začleňovat osoby s duševním onemocněním do společnosti a posílit jejich vnímání sebe sama a svých schopností,“ vysvětlil náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro sociální oblast Jiří Navrátil a dodal, že evropské peníze pomáhají i při vzdělávání a zvyšování kompetencí neformálních pečovatelů, kteří se starají o blízkou osobu se zdravotním postižením. Další evropské prostředky pomáhají zefektivnit systém sociální pomoci rodinám s dětmi tak, aby se předcházelo umisťování dětí mimo biologickou rodinu, také jsou využívány ke zdokonalení systému náhradní rodinné péče. Konkrétně projektová aktivita Moravskoslezského kraje provázení žadatelů o náhradní rodinnou péči nemá v rámci celé ČR obdoby. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Martínek (Piráti): Proč poslanci zamítli pirátský návrh prodloužit odklad úvěrů?

21:29 Martínek (Piráti): Proč poslanci zamítli pirátský návrh prodloužit odklad úvěrů?

V rámci projednávání vládního návrhu zákona na rozšíření státních záruk úvěrů jsem předložil pozměňo…