Krumer (SPD): Nesmíme být lhostejní k současnému dění

21.11.2021 14:58 | Zprávy

Kdo říká, že zdražení elektřiny nejde řešit, tak lže. Můžou za to ti, kteří zavinili po roce 1989 zcizování našich výrobních kapacit, díky divoké i kuponové privatizaci.

Krumer (SPD): Nesmíme být lhostejní k současnému dění
Foto: archiv politika
Popisek: Vladislav Krumer

Kdo říká, že zdražení elektřiny nejde řešit, tak neříká pravdu. Můžou za to ti, kteří zavinili po roce 1989 zcizování našich výrobních kapacit, i díky divoké i kuponové privatizaci. 

Jsou to především ta hnutí a strany, které o tom rozhodovaly, a opět se derou k moci, aby svoje dílo dokončily. Současná hospodářská krize souběžně s krizí politického systému zaviňuje i propad burzy, a další kolaps světové ekonomiky. Cesta je včas z burzy odejít, elektřinu, vodu, teplo, a dodávky plynu a nafty mít výhradně ve státním majetku, bez jeho rozkrádání a bez účasti na burze. Pokud se týká dodávek plynu, tak jít cestou Maďarska, které si udělalo smlouvu s Ruskem na přímé dodávky, s dlouhodobě fixovanou cenou, která je téměř třikrát nižší, než my plyn nakupujeme na burze. Jenom tak se dá zachránit, aby naši občané měli k dispozici tyto základní potřeby k bydlení a alespoň trochu slušnému životu. Stejně tak je to i se zemědělstvím, a potravinářskou výrobou. Je zajímavé odkrýt, kdo je akcionářem ČEZu a vlastníkem fotovoltaických polí stavěných především na zemědělské půdě, a kdo rozhodl o její nehorázné výkupní ceně, fixované na desítky let. Tito lidé a strany by neměly být ve vládě ani v parlamentu, protože prokázaly a prokazují, že jim nejde o občany, ale o sebe a o svoje výhody a zisky.

Nadávají a kritizují dobu před rokem 1989, ale sofistikovaně rozkradli a rozebrali ty majetky, které lidé v té době vytvořili a vybudovali. Příkladem toho jsou zejména výrobní elektro kapacity, a jejich přenosová soustava. Dokonce tyto dvě související oblasti, ČEZ nedávno v tichosti od sebe oddělil, a vznikly dvě firmy. To rovněž zaviňuje zdražování ceny elektřiny. I tady by se mělo rozkrýt, kdo a proč to rozhodl, kdo z toho má výhody a zisky, a jmenovitě, kdo a jak velkým je akcionářem. Byla by to práce pro orgány činné v trestním řízení, protože je to strategická komodita pro všechny činnosti. Také by to byla i práce pro BIS, ale ta je asi zaneprázdněná, musí řešit Vrbětice.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Věříte Zelenskymu?

Je nebo není podle vás pravda, že některé české firmy dodávají Rusku stroje k výrobě zbraní? Mě na tom zaráží, že pro svá tvrzení nepředložil žádný důkaz a jestli má pravdu, jak to, že on to ví a politici této země ne? A taky, jestli je to pravda, co bude dál? Hrozí něco daným firmám? Ještě by mě za...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kubisková: Dvojí trest za předčasný odchod do penze?

12:12 Kubisková: Dvojí trest za předčasný odchod do penze?

Zklamalo mě středeční rozhodnutí Ústavního soudu posvětit snížení valorizací, i přísnější podmínky p…