Kubera (ODS): Při pohledu na mapu je jasné kam...

4. 11. 2019 20:20

Jaroslav Kubera na meziparlamentní konferenci v Budapešti podpořil rozšíření EU o země jihovýchodní Evropy.

Kubera (ODS): Při pohledu na mapu je jasné kam...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Senátu Jaroslav Kubera

Na konferenci zemí jihovýchodní Evropy vystoupil předseda českého Senátu po boku předsedy maďarského Národního shromáždění Laszló Kövéra, předsedkyně polského Sejmu Elzbiety Witek a předsedy slovenské Národní rady Andreje Danka. Bylo to poprvé, kdy se hlavy parlamentů Visegrádské skupiny v pořadí již 9. regionální konference zúčastnili. Ve společném prohlášení apelovali na co nejrychlejší zahájení přístupových rozhovorů s Albánií a Severní Makedonií.

„Nestanou-li se země jihovýchodní Evropy součástí stabilního a prosperujícího prostoru, který dosud EU nabízí, zákonitě se obrátí jinam - a je nám všem při pohledu na mapu jasné kam. Nežádám, abychom změkčovali kritéria. Sami dobře víme, že nám tvrdě nastavená pravidla pomohla. Na druhou stranu nelze jen slibovat a slibovat a přitom klást stále nové požadavky,“ řekl Jaroslav Kubera ve svém projevu.

Konference v maďarském parlamentu se účastnily hlavy parlamentů Černé Hory, Severní Makedonie, Srbska, Albánie a Bosny a Hercegoviny. V úvodu ji zahájil maďarský premiér Viktor Orbán. Zmínil mimo jiné ambice své země ujmout se v Evropské komisi portfolia zaměřeného na sousedství a rozšíření EU, čímž by země západního Balkánu získaly v Bruselu spojence: „Uznali jsme Kosovo, máme dobré vztahy s Chorvatskem, Srbskem i Bosnou a Hercegovinou, stejně tak s Tureckem. Věřím, že to nás staví do dobré pozice.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zemánek (ČSSD): Teze k situaci ve stavebnictví – konkurenceschopnost

6:28 Zemánek (ČSSD): Teze k situaci ve stavebnictví – konkurenceschopnost

P. N. Rasmussen a J. Delors ve své Nové sociální Evropě říkají: „Nemusíme startovat v dostihu ke dnu…