Kupka (ODS): Akce kulový blesk v převodech lesů v hodnotě 15 miliard vzbuzuje podezření

10.07.2021 14:51

K 1. červenci došlo k převodu 73,5 tisíce ha lesů mezi Lesy České republiky a Vojenskými lesy a statky ČR. Plocha 735 km2 odpovídá rozloze středně velkého okresu, obdobnou velikost mají třeba okresy Kladno, Kolín, Praha-východ, Prostějov nebo Sokolov.

Kupka (ODS): Akce kulový blesk v převodech lesů v hodnotě 15 miliard vzbuzuje podezření
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Kupka, místopředseda ODS

Záměr, který probírala vláda na začátku června, má nejen dopady do nájemních smluv, způsobu hospodaření, provozování honiteb, smluvenou péči o lesy, ale má i dopady na užívání lesů veřejností.

„Celá transakce v hodnotě 15 miliard se výrazně dotýká přírodního bohatství, které lesy pro Českou republiku znamenají. Lidé z dotčených podniků se přitom o závratně rychlé transakci dozvěděli teprve před měsícem. Andrej Babiš nedokázal odpovědět na interpelaci, co vedlo vládu k této transakci a nedokázal vyvrátit pochybnosti, jaký profit z transakce bude mít společnost Uniles z koncernu Agrofert, která realizuje zakázky na těžbu dřeva pro Lesy České republiky. Premiérův argument, že se transakce chystala ‚celý‘ rok, jen pochybnosti posiluje, protože mnoho dalších úkolů státu v uplynulém covidovém roce bylo spíše odloženo, než aby došlo k závratnému posunu,“ uvádí ke kauze Martin Kupka, místopředseda ODS a dodává: „Vzhledem k obrovské hodnotě převodu a rozloze mohou být lesy obdobnou kauzou, jakou bylo lithium před čtyřmi lety.“

Pro koalici SPOLU je zachování unikátního přírodního bohatství lesů prioritou a cílem je lepší vyvážení hospodářské a rekreační funkce našich lesů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hlaváček: S městskou částí Praha 10 jsme našli shodu na hlavních podmínkách spolupráce

7:33 Hlaváček: S městskou částí Praha 10 jsme našli shodu na hlavních podmínkách spolupráce

Rada hl. m. Prahy schválila spolupráci hlavního města Prahy s městskou částí Praha 10 na rozvoji lok…