Kupka (ODS): Zkracujeme dlouhá stavební řízení v České republice

15. 11. 2019 11:32

Sněmovní výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj na své schůzi přijal komplexní pozměňovací návrh poslance Martina Kupky k novele zeměměřičského a stavebního zákona, který má za cíl kompletní digitalizaci stavebního řízení v České republice.

Kupka (ODS): Zkracujeme dlouhá stavební řízení v České republice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředseda ODS Martin Kupka
reklama

„Česká republika se poslední roky propadala v žebříčku rychlosti stavebního řízení. Od roku 2011 se průměrná délka stavebního řízení více než zdvojnásobila. To musíme změnit! K digitální technické mapě připojujeme další důležité kroky – vznik portálu stavebníka, úložiště projektové dokumentace i jednotlivých postupů na cestě ke stavebnímu povolení. Otevíráme tak cestu k zásadnímu zkrácení a zjednodušení stavebního řízení,“ říká poslanec za ODS Martin Kupka.

Přijatý pozměňovací návrh zavádí portál stavebníka, datové úložiště rozhodnutí, kolaudací, vyjádření dotčených orgánů, dále datové úložiště projektové dokumentace a národní geoportál územního plánování. Pozměňovací návrh vznikal ve spolupráci s ministerstvem pro místní rozvoj a zástupci odborných skupin.

„Digitalizace přivede české stavebnictví do 21. století. Již nebudete muset běhat se stohy dokumentů v mašličkách, ušetříte za tisk, a navíc vše proběhne daleko rychleji, protože jednotlivé dotčené orgány budou mezi sebou i se stavitelem komunikovat digitálně. Čerpali jsme k tomuto kroku inspiraci ze zahraničí – z Finska i Spojených států amerických,“ dodává Kupka.

„Je to opravdu revoluční krok. Vznikal navíc v těsné spolupráci se zástupci ministerstev, katastrálního úřadu, krajů i měst a navíc se do přípravy zapojily odborné organizace i privátní sektor. Výsledek znamená zjednodušení celého procesu pro stavebníky, projektanty i samotné úředníky,“ dodává prezident ICT Unie Zdeněk Zajíček, který se na návrhu elektronizace stavebního řízení významně podílel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Štefek (KSČM): Lidice stále varují

4:33 Štefek (KSČM): Lidice stále varují

Komentář stínového ministra kultury k situaci se sáňkováním v Lidicích.