Langr (ZpL): MŠMT srovnává nesrovnatelné

24.01.2016 8:26

Už čtrnáct statutárních měst se sjednotilo proti návrhu ministerstva školství (MŠMT) uzákonit povinné spádové obvody i do praxe mateřských škol.

Langr (ZpL): MŠMT srovnává nesrovnatelné
Foto: Facebook Ivana Langra
Popisek: Ivan Langr

Celkem tak tato zájmová skupina zahrnuje už více než 2 milióny obyvatel. Iniciativa v čele s Libercem ale patrně nenajde přímo u MŠMT sluchu, rozhodnout tedy budou muset poslanci.

Liberec, Praha, Plzeň, Hradec Králové, Olomouc, Teplice, Zlín, Most, Karlovy Vary, Havířov, Jablonec n. N., Mladá Boleslav, Jihlava a Frýdek-Místek. „Troufám si tvrdit, že jako města vládneme už poměrně silným potenciálem voličů i rodičů, přesto nám ale ministerstvo vzkázalo, že z jeho pohledu jsou spádové obvody u MŠ nejlepším řešením, protože jsou analogií ke spádům u ZŠ, kde prý fungují. Jednoznačně musím říci, že MŠMT srovnává nesrovnatelné, ty dvě polohy jsou naprosto odlišné. Je to typický příklad tvorby zákona od stolu, aniž by se kdo namáhal s ověřením v praxi,“ uvedl náměstek primátora pro školství, sociální věci, cestovní ruch a kulturu Ivan Langr.

Zatímco spádové obvody u základních škol kopírují dlouhodobý zájem většiny rodičů umisťovat děti do jim nejbližší školy, aby je podporovali v samostatnosti, u mateřských škol vždy bude existovat jak plná závislost dítěte na rodiči, tak úplně jiné aspekty při volbě mateřské školy. „Spádové obvody u ZŠ a MŠ mají společné jen jediné – omezují volbu rodičů. U mateřských škol přitom platí, že rodiče po celou dobu vzdělávání doprovázejí děti do a ze školy a svou preferenci uplatňují nejčastěji podle místa zaměstnání, podle atraktivity vzdělávacího programu či dle kontrastu rodinná vs. pavilónová škola. Jinak řečeno, jako města vidíme spádové obvody u ZŠ jako určitou nutnost, u MŠ ale jako holou zbytečnost,“ řekl Langr.

Přestože samo MŠMT ve svém plánu zřejmě neustoupí a dále počítá se spádovými obvody u MŠ jako povinnými, poslanci budou o návrhu 14 statutárních měst tak jako tak hlasovat. „Připravili jsme s nejmenovanou vládní poslankyní pozměňovací návrh, který spádové obvody u MŠ z novely vypouští a zachovává současný stav. Zároveň jsem požádal všechny poslanecké kluby o slyšení, abych je s postojem měst seznámil. I přesto se musíme připravovat na situaci, že spádové obvody budou, a přizpůsobit se jí,“ dodal Langr. O znění novely školského zákona by mělo být jasno v únoru či březnu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profant (Piráti): Poslanecký bufet se přiblížil tržním cenám

21:07 Profant (Piráti): Poslanecký bufet se přiblížil tržním cenám

Pirátská strana vstoupila do Sněmovny s liberálním programem a odhodláním změnit některé zastaralé z…