Loukota (TOP 09): Kapacity víceletých gymnázií vs. čtyřletých

24.06.2024 10:21 | Komentář

Nedávno v médiích proběhlo, že chce Praha navyšovat kapacity víceletých gymnázií. S tímto krokem nesouhlasím, jde to proti schválené Strategii 2030+. Posilovat máme především kapacity čtyřletých gymnázií a lyceí.

Loukota (TOP 09): Kapacity víceletých gymnázií vs. čtyřletých
Foto: TOP 09
Popisek: Michal Loukota

Šance dostat se na víceleté gymnázium stoupá se socioekonomickým statusem rodiny, „doučování na přijímačky“ stojí peníze, a přispívá tak k další segregaci žáků. Na víceletých gymnáziích dominuje akademický přístup, převládá frontální výuka, která nevyužívá naplno potenciál žáků. Hodně se spoléhá na domácí přípravu a podporu rodiny. Navíc dle Gaussovy křivky je v populaci 5 – 10 % nadaných, proč by na víceletá gymnázia mělo ze základních škol odcházet vyšší procentu, někde třeba až 30 %. To nedává smysl, potřebujeme kvalitní základní školy pro soudržnou společnost, která z toho může jen profitovat.

Dle statistických dat jsou všeobecně vzdělaní lidé v budoucnosti nejméně ohroženi nezaměstnaností. Trh práce se stále vyvíjí, ovlivňuje ho rozvoj AI a tento vliv bude stále stoupat. Lidé, kteří dokáží reagovat na změny, přizpůsobit se novým trendům a jsou ochotni se stále vzdělávat, mají nespornou výhodu.

Víceletá gymnázia mají v systému své místo, je jich dostatek. Zaměřme se především na posilování kapacit čtyřletých všeobecně-vzdělávacích oborů. 

MICHAL LOUKOTA, PŘEDSEDA RO TOP 09 SEMILY

Zdroj.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Petr Liška byl položen dotaz

Regiony potřebují odvykačku, jsou závislé na dotacích

V tomto vašem článku píšete, že stát musí připravit plán na komplexní péči o řadu oblastí společnosti, počínaje výchovou a vzděláváním, sociální péčí (ale přísnou, neumožňující zneužívání), bydlením, bojem s dezinformacemi... Můžete mi vysvětlit, co mají dezinformace společného s tím, jak se některý...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Svobodní: Dražší bude vše, nejen palivo

22:01 Svobodní: Dražší bude vše, nejen palivo

Komentář na veřejném facebookovém profilu strany k českému Green Dealu vlády Petra Fialy