Lukša (TOP 09): Za trestný čin může člověk, nikoliv společnost

28.05.2016 7:32 | Zprávy
autor: PV

Poslanecká sněmovna schválila rozšíření trestní odpovědnosti právnických osob. Je to další ze zákonů, který v naší společnosti utahuje šrouby.

Lukša (TOP 09): Za trestný čin může člověk, nikoliv společnost
Foto: top09.cz
Popisek: starosta Čeladné Pavol Lukša

Jsem samozřejmě pro potrestání jakýchkoliv nekalostí, ale přeci jenom právnická osoba je virtuální entita a za každých činem vždy stojí konkrétní člověk či více lidí najednou. Ty je potřeba potrestat, protože takhle vytváříme pouze jakousi formu kolektivní viny.

Nebezpečím je, že trestní odpovědnost právnických osob může ohrožovat fungující firmy, a to třeba takové, které jsou pro trh zcela zásadní. Tím pádem také zaměstnance a vlastně i zákazníky. Stejně tak může být zneužita v politickém boji mezi politickými stranami, které jsou také právnické osoby. Jednání jednoho podivného člena by nemělo narušovat politickou soutěž.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Podle vás je prezident hloupý?

A to, že někteří politici i z řad vládních představitelů vyhrožují prezidentovi žalobou je v pořádku, ale když je to opačně, je to problém? Podle mě je problém, že se nedokáží přenést přes svá ega (hlavně Motoristé) a jednat státnicky v zájmu občanů a ČR.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jakob (TOP 09): Největší reformou je, že budeme mít den státní vlajky. No to je panečku konsolidace

22:33 Jakob (TOP 09): Největší reformou je, že budeme mít den státní vlajky. No to je panečku konsolidace

Projev na 17. schůzi Poslanecké sněmovny 13. května 2026 k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění ně…