Luzar (KSČM): Máme strach, že Liberty Ostrava bude následovat situaci OKD

04.05.2021 17:10

Projev na 98. schůzi Poslanecké sněmovny dne 4. 5. 2021 k programu schůze

Luzar (KSČM): Máme strach, že Liberty Ostrava bude následovat situaci OKD
Foto: KSČM
Popisek: Leo Luzar, KSČM

Vážený pane předsedo, milá vládo, dámy a pánové, dovolil bych si vás požádat o přeřazení bodu již schváleného na tuto schůzi naší Sněmovny pod názvem Informace místopředsedy vlády, ministra průmyslu a obchodu a ministra dopravy Karla Havlíčka k situaci v ocelářském průmyslu, pracovně nazváno Liberty Ostrava. Tato situace dostála určitých grádů a do určitého vrcholu tím, že akcionář pan Gupta a jeho společnost se rozhodli v právu akcionáře zdůrazňuji dle našich zákonů prodat emisní povolenky a tento výtěžek použít k řešení finanční situace své společnosti. Je asi těžké hovořit o tom, jak tuto situaci prožívají odboráři, kteří mají strach. A zazněl tu údaj 6 000 zaměstnanců a dalších 20 000 obyvatel Moravskoslezského kraje.

Máme strach z budoucnosti. Máme strach z toho, že Liberty Ostrava bude následovat situaci OKD a z regionu se stane region mrtvý - mrtvý - bez pracovních příležitostí pro mnoho lidí, kteří jsou zvyklí na velice těžkou práci za dobrou odměnu. Je to jeden ze sociálních problémů našeho kraje, kdy ano, můžeme možná nabídnout rekvalifikaci na práci lehčí, jednodušší, ale také podstatně méně placenou. A toto je docela velký problém, který náš regionu už jednou řešil v 90. letech v rámci útlumu hornictví.

Nyní tady převažuje obava, že situace v Liberty Ostrava může přerůst do další situace, kterou jsme tady již zažili. Vyvedení emisních povolenek je první krok, který nastal. Ale otázky by měly znít také k tomu, kde skončily 2 miliardy korun prostředků státu v rámci EGAPu, které byly půjčeny společnosti na provozní výdaje. Podle informací, které máme, jsou zablokovány v bance a není s nimi možno nakládat.

Další informace samozřejmě znamená vědět, za kolik byly emisní povolenky prodány a zda náhodou nebyly prodány pod cenou. Aktuální cena, jestli se nepletu, za jednu emisní povolenku je řádově 49 euro. Nevím, kolik v době prodeje byly. Ale určitě, prodáváte-li milion dva tři miliony povolenek, které můžete prodat, a Liberty Ostrava jich má dostatečné množství, se jedná už o sumy, které mohou být zajímavé pro jakéhokoli investora, ale také pro jakéhokoli firemního manažera, který má úmysly například prodat novou huť, opustit ji, dělat jakékoli jiné obraty v rámci firmy.

Na návštěvě v Liberty House byli politici. Byl tam pan premiér. Byl tam pan ministr průmyslu a obchodu. Byla tam paní ministryně práce a sociálních věcí. A všichni se odtamtud vrátili s ubezpečením místních odborářů, že budou velice pečlivě a podrobně sledovat situaci v této huti. Dokonce bylo řečeno, že tento bod se dostane na program vlády. A my bychom proto rádi věděli, jaký je výsledek tady toho jednání vlády. Já chápu vládu, že je těžké vstupovat do byznysu velkých ocelářských gigantů. Ale uvědomme si, že ten ocelářský gigant nevznikl jenom tak, ale že byl součástí prodeje tehdejšího ArcelorMittal pod dohlede Evropské unie. A Česká republika má páky a má možnosti žádat prošetření těchto záležitostí, jestli se postupuje v souladu s tímto projektem, který posvětila Evropská unie. Jedná se o budoucnost těžkého hutního průmyslu v České republice. A bylo by velkou ostudou, kdybychom na této Sněmovně toto neprojednali.

Proto bych vás požádal, abyste tento bod zařadili jako první bod dnešního jednání. Ano, vím, že pan ministr Hamáček požádal tuto Sněmovnu, aby mohl vystoupit. Já si myslím, a teď nejsem pamětník, ale kdykoli poslanec požádal v nějaké takovéto věci vystoupit, většinou mu bylo vyhověno. Přesto bych rád, abychom zkusili hlasovat o tom, že tento bod zařadíme jako první a potom následně bude moci vystoupit pan Hamáček. Protože si myslím, že osud 6 000 zaměstnanců a 20 000 následných pracovních míst je možná více než zatím podezření jednoho novinového článku, které se pan Hamáček tady chystá vyvrátit. Upozorňuji, že ještě v uzavřeném režimu, čili všichni posluchači, kteří si myslí, že se něco dozvědí, se asi nedozví nic.

Zároveň chci varovat před tím, abychom se nesnažili tento bod používat jako obstrukci. Zaznělo tady, že by se mělo o něm hlasovat zítra. Ale zítra je zařazen stavební zákon. Já bych velice rád, aby ten stavební zákon prošel, protože to, co teď momentálně zažíváme, to znamená věci spojené s mediální politickou situací před volbami, by nemělo převyšovat a přehlušovat zákony, které potřebujeme pro tuto republiku schválit. Proto můj druhý návrh, pokud neprojde to, aby byl zařazen tento bod jako první bod dnešního jednání, je, abychom hlasovali, aby se tento bod stal prvním bodem po vystoupení pana Hamáčka. Tím trošičku modifikuji svůj písemný návrh, pane předsedo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bauer (ODS): Dětské skupiny přežily, jejich zachování umožnilo opakované projednání

19:22 Bauer (ODS): Dětské skupiny přežily, jejich zachování umožnilo opakované projednání

„Dětské skupiny zůstanou zachovány a nezmění se na jesle. To je skvělá zpráva pro tisícovky rodičů p…