MSp: Respektujeme nález Ústavního soudu o platech soudců

30.07.2014 14:49

Ministerstvo spravedlnosti samozřejmě respektuje dnešní nález Ústavního soudu, kterým soud zrušil současný způsob výpočtu platové základny soudců.

MSp: Respektujeme nález Ústavního soudu o platech soudců
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně spravedlnosti Helena Válková

Ministerstvo spravedlnosti bude v souladu s rozhodnutím Ústavního soudu spolupracovat s Ministerstvem práce a sociálních věcí na příslušné právní normě. Ta bude s analýzou dopadů na státní rozpočet předložena vládě ČR.

„Ministerstvo spravedlnosti dosud nemělo možnost prozkoumat konečné písemné vyhotovení nálezu, ale přednesené ústní odůvodnění zavdává důvod se domnívat, že nález nebude mít dalekosáhlé retroaktivní účinky,“ uvedl náměstek mezinárodního a ústavně právního úseku ministerstva Petr Jäger a dodal: „MSp nicméně vyčká, jak s derogovanou právní úpravou naloží obecné soudy, které budou o žalobách jednotlivých soudců teprve rozhodovat.“

Podle náměstka Jägera jsou pro ministerstvo spravedlnosti podstatné ty závěry Ústavního soudu, které apelují na změnu přístupu vlády a parlamentu k moci soudní. „To koresponduje s programovým prohlášením vlády a snahou MSp předložit návrhy na posílení prvků soudcovské samosprávy,“ doplnil Petr Jäger.

„Podle našich předběžných propočtů bude plánovaná úprava znamenat objem zhruba 770 milionů Kč za rok. Zahrnuje rozdíl v platech soudců proti stávající právní úpravě a obdobný dopad v platech státních zástupců, které se odvozují od platů soudců koeficientem 0,9. Tento možný dopad už byl avizován při přípravě státního rozpočtu a nyní bude uplatněn jako nadpožadavek do rozpočtu Ministerstva spravedlnosti,“ uvedl náměstek ekonomického úseku ministerstva spravedlnosti Pavel Kasík.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ministerstvo spravedlnosti

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Brázdil (ANO): Nechci, aby se vůbec v naší republice něco takového se prodávalo

18:09 Brázdil (ANO): Nechci, aby se vůbec v naší republice něco takového se prodávalo

Projev na 101. schůzi Poslanecké sněmovny k návrhu poslanců Zdenky Němečkové Crkvenjaš, Toma Philipp…