MZe: Ministři zemědělství evropské sedmadvacítky se dohodli na budoucí podobě SZP

26.06.2013 16:31 | Zprávy

Evropské instituce se po dlouhých a tvrdých vyjednáváních shodly na nejdůležitějších prvcích budoucí podoby Společné zemědělské politiky (SZP). Irské předsednictví vsadilo na netradiční způsob vyjednávání a do Lucemburku přizvalo rovněž zástupce Evropského parlamentu, s nimiž průběžně vyjednávalo o možném kompromisu. Nyní zbývá pouze formální posvěcení dohody ze strany Evropského parlamentu v rámci závěrečného trialogu.

MZe: Ministři zemědělství evropské sedmadvacítky se dohodli na budoucí podobě SZP
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zemědělství Petr Bendl

Z pohledu České republiky jde o vyváženou dohodu. ČR od počátku vyjednávání požadovala, aby zastropování a degresivita plateb byly nastaveny jako dobrovolné. Zásadně jsme nesouhlasili rovněž s tzv. franšízou ve výši 5.000 EUR u finanční disciplíny, protože by významně diskriminovala české zemědělce.

„Česká republika v rámci náročných vyjednávání obhájila řadu svých zásadních priorit a dohodnutý kompromis může považovat za úspěch. Rozhodující z našeho pohledu je dobrovolnost zastropování přímých plateb pro velké podniky,“ řekla náměstkyně ministra zemědělství Jaroslava Beneš Špalková.

Za úspěch lze považovat rovněž navýšení vázaných podpor až na 13 % + 2 % pro proteinové plodiny, zahrnutí potravinářského sektoru do priorit rozvoje venkova či dobrovolné schéma pro malé farmáře. Rada vůči Evropské komisi uhájila snížení finanční disciplíny na 2000 EUR, což českým zemědělcům ušetří desítky až stovky milionů korun každý rok.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Ministerstvo zemědělství

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Jak věřit vašim slibům?

Slibujete dostupnější bydlení, konec korupce, ale co se změnilo za ty roky, co jste v politice? Dokonce jste byli dost dlouho součástí vlády. A když jsme u toho, šli byste do koalice se SPOLU a STAN znovu nebo ne? Protože jestli ne, tak kdo jiný vám zbývá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prokop (ANO): Čím se teda mají Pražané dopravovat, pane Hřibe?

21:02 Prokop (ANO): Čím se teda mají Pražané dopravovat, pane Hřibe?

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k dopravě v Praze.