Macek: Hazard v Jablonci je vyřešené téma – kasin zbývá šest a automaty zmizí za dva roky

11.05.2019 12:15

Po pěti letech nejistoty a dohadů o budoucnosti hazardu v Jablonci nad Nisou je jasno. Zastupitelé schválili vyhlášku, která od srpna 2021 na celém území města zakazuje hrací automaty.

Macek: Hazard v Jablonci je vyřešené téma – kasin zbývá šest a automaty zmizí za dva roky
Foto: Archiv Jakuba Macka
Popisek: Jakub Macek

Zásadně k tomu přispělo i úspěšné referendum z ledna 2018. Rozhodnutí zastupitelů je nezvratné, ledaže by proběhlo další platné a závazné referendum, což je nereálné. Navíc z původních 11 kasin jich zůstává už jen 6 a je možné, že brzy skončí i další.

Jsem rád, že tvrdý pouliční hazard můžeme odškrtnout jako vyřešené téma. Už méně mě těší, že se v zastupitelstvu nenašla většina, která by odhlasovala okamžitý zákaz hracích automatů. Bohužel je to pozůstatek minulého vedení města, které se všemi provozovateli kasin uzavřelo smlouvy s velkorysou tříletou výpovědní lhůtou. To se nyní stalo účinným, byť falešným argumentem proti bezodkladnému ukončení tzv. technické hry kvůli domnělým finančním kompenzacím ze strany města vůči kasinům.

Hrací automaty šlo zakázat okamžitě, nikoli až za tři roky, ale nebyla k tomu mezi zastupiteli vůle a odvaha. Hlasy Společně pro Jablonec a Pirátů pro „bezodkladné“ zamezení provozu technické hry, což si přálo 88 % účastníků referenda, nestačily. Vůle občanů tak nebyla vyslyšena. Přesto musím opět vyjádřit přesvědčení, že nebýt referenda, nikdy bychom se konce hracích automatů v Jablonci nedočkali a ani počet kasin by tak výrazně a rychle neklesl, protože kasina by měla neomezeně dlouhou perspektivu fungování.

Na závěr nemohu nezmínit míru pokrytectví dnešní opozice, která nás od voleb ve věci hazardu obviňovala z nečinnosti. Paradoxně stejní lidé, kteří na nás nyní útočí, v minulém volebních období připravili a schválili vazalské smlouvy s provozovateli kasin, které byly postaveny tak, že mnozí nynější zastupitelé, z většiny úplně noví, neměli odvahu je zpochybnit, protože byli strašeni hmotnou a trestní odpovědností.

Ještě jednou však děkuji všem účastníkům referenda, zastupitelům, kteří hlasovali alespoň pro kompromisní návrh vyhlášky, a prosím vás Jablonečany, abyste ještě poslední dva roky strpěli přítomnost hracích automatů, potažmo kasin v našem městě.

Ing. Jakub Macek (Společně pro Jablonec, nez.), zastupitel a člen přípravného výboru referenda

P.S.: Jak jsem již oznámil na Facebooku, 30.4.2019 jsem po pěti letech vystoupil z politického hnutí Změna, nadále však zůstávám v zastupitelském klubu Společně pro Jablonec. Důvodem odchodu ze Změny nejsou názorové či osobní neshody, ale stagnace celostátních aktivit hnutí. Ve veřejném prostoru na všech úrovních budu odteď aktivně vystupovat jako nezávislý (bez politické příslušnosti).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VÝSLEDKY voleb do Evropského parlamentu

23:54 VÝSLEDKY voleb do Evropského parlamentu

Výsledky voleb do Evropského parlamentu, konaných dne 24. 5. – 25. 5. 2019.