Majerová (Trikolora): Sudetští Němci nejsou naši krajané

29.05.2023 13:07 | Tisková zpráva

Stanovisko Trikolory k vystoupení ministra Beka na sjezdu landsmanšaftu.

Majerová (Trikolora): Sudetští Němci nejsou naši krajané
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zuzana Majerová Zahradníková

Ministr školství Mikuláš Bek se dočkal velké chvály na sjezdu Sudetoněmeckého landsmanšaftu za výroky o vzájemném usmíření a nutnosti na něm dále pracovat.

Ministrovy výroky nesdílíme. Tečku za minulostí česko-německých vztahů, včetně problematiky sudetských Němců, udělala Česko-německá deklarace v roce 1997.

Trikolora neví, jaké usmiřování má ministr Bek na mysli. Sudetští Němci se jako Hitlerova pátá kolona rozhodující měrou podíleli na zničení Československé 1. republiky, která byla ostrůvkem demokracie v moři autoritářských či přímo fašistických režimů. Sudetští Němci se po celý čas okupace podíleli na útlaku českého národa, ostatně vrcholný představitel okupační správy K. H. Frank pocházel z jejich řad. Žádné „usmiřování“ na tom nemůže nic změnit.

Poválečné vysídlení sudetských Němců z území Československé republiky bylo důsledkem jejich nepřátelských postojů vůči českému obyvatelstvu a republice jako celku. Stali se převážně občany Spolkové republiky Německo. Jejich potomci žádnými našimi krajany proto nejsou. Nazývat je tak, je stejným pokusem o přepisování historie, jakého se dopustil Petr Pavel obviněním našich předků z páchání zločinů v době německé okupace.

Trikolora proti takovému žonglování s historickými fakty protestuje a považuje za velmi nevhodné, aby česká vláda udržovala oficiální kontakty se sdružením, jehož cílem byl ještě nedávno návrat majetku odsunutým sudetským Němcům.

Zuzana Majerová, předsedkyně Trikolory

reklama

autor: PV

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

potíraní dezinformací

Vaše vláda chce neustále bojovat proti dezinformacím, ale zároveň šetříte ve školství. Nemáte dojem, že to nejde dohromady? A co třeba využít peníze na potírání dezinformací a dát je do školství? A co to vlastně ta dezinformace je? Co když se něco jeví jako dezinformace, ale za chvíli se ukáže, že j...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátorka Zwyrtek Hamplová: Hesla usmívajícího se premiéra nad hroutící se zemí

12:14 Senátorka Zwyrtek Hamplová: Hesla usmívajícího se premiéra nad hroutící se zemí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k rétorice vlády Petra Fialy.