„S těžkým srdcem se loučíme s T. G. Masarykem. Děkujeme mu za všechno, co dal všem národům tohoto státu a tomuto státu. Děkujeme mu také za to, že nám dal v Edvardu Benešovi svého pokračovatele, který je naplněn jeho ideami, věrně je opatruje a v jeho duchu pokračuje. Děkujeme mu také za to, že miloval věc dělnictva, že nad ním držel ochrannou ruku a vždycky se k dělnictvu hlásil. V čestné knize socialismu bude jméno Masaryk zářit příštím pokolením jako nádherný symbol opravdového lidství, fanatické lásky k pravdě, hrdinné odvahy k činu a lásky k slabým a utiskovaným.“ Ludwig Czech, Dni žalu, Praha 1937
„Prezidente Osvoboditeli, odkazu, který jste vložil do našich rukou, věrni zůstaneme.“ Edvard Beneš v závěru smutečního projevu 21. září 1937
Další oslavy zahájil večer 4. června 1938 slavnostní koncert ve Smetanově síni Obecního domu. Mohutný soubor Svazu dělnických pěveckých spolků ČSR řídili svazový sbormistr prof. Bohumil Špidra (dirigoval i spoluúčinkující orchestr České filharmonie), zástupce zemských svazů ze Slovenska, Moravy a Čech sbormistři prof. Augustin Deršák, Ivo Milič-Pecháček a Otakar Seliger. Na varhany je doprovázel sjezdy ošlehaný prof. konzervatoře Bedřich Wiedermann.
Koncert uvodil zpěv státní hymny KDE DOMOV MŮJ a NAD TATROU SA BLÝSKA a PÍSEŇ PRÁCE Vídeňana Josefa Scheue (zpívaly všechny sbory Svazu dělnických pěveckých spolků, na varhany doprovodil prof. státní konzervatoře Wiedermann). Poté následovaly mužské sbory Vojty Kopeckého JÁNOŠÍKOVSKÁ a Mikuláše Schneidera-Trnavského VEJE VIETOR svěřené pěveckým spolkům ze Slovenska za řízení Bratislavana prof. Augustina Deršáka. V premiéře monumentální sborovou skladbu Ivo Miliče-Pecháčka BUĎ PRÁCI ČEST přednesly moravské pěvecké spolky za autorova řízení. Premiéru si tu odbyla i další sborová skladba Vladimíra (Vladislava) Polívky TOUHY CHUĎASŮ zazpívaná spolky z Čech za řízení Otakara Seligera (na varhany doprovodil opět prof. státní konzervatoře Wiedermann). Společně dělničtí pěvci přednesli sborovou skladbu Ernsta Tollera DĚLNICKÁ PÍSEŇ. Vyvrcholením koncertu se staly Smetanovy skladby: předehru k opeře LIBUŠE i symfonickou báseň MÁ VLAST zahrál orchestr České filharmonie. Poté nastoupily opět spojené smíšené sbory a ujaly se interpretace sborové skladby Vítězslava Nováka TŘI ČESKÉ ZPĚVY (jednotlivé části Dál, Vlasti a V boj, na varhany doprovodil prof. státní konzervatoře Wiedermann). Program koncertu uzavřel opět premiérově slavnostní pochod ČSSDSD TŘI BARVY autora prof. Bohumila Špidry pro orchestr a jednohlasý sbor věnovaný 60. výročí založení Československé sociálně demokratické strany dělnické, prostupující celým velkolepým týdnem jubilejních sociálně demokratických slavností.
Slavnostní výbor neopomněl ani práce na sestavení neméně nápaditého souboru dvoj- a trojrozměrných předmětů a upomínek. Z hmotných dvoj- i trojrozměrných předmětů to především byly slavnostní odznak zhotovený podle Sutnarova návrhu znázorňující dvě vlajky zatknuté do ozubeného kola (rudá s číslicí 60 a státní s číslicí 20). Dále všeobecný slavnostní odznak opravňující k zlevněným jízdám v tramvajích a autobusech i k účasti v průvodu a při slavnostních pořadech a podnicích. Zájemci si také mohli odnést model Lidového domu v měřítku 1:75 a obrázkový památník s filmovými obrazy z průvodu Prahou 5. června. K dispozici byl ve zvukové i němé verzi i film manifestačního průvodu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: cssd.cz