Malý (Trikolora): Dva mladiství dostali v Británii od soudu doživotní tresty. Je to příliš?

04.02.2024 16:02 | Komentář
autor: PV

S ohledem na to, že jde o mladistvé, je to pro nás neobvyklý a velmi tvrdý trest přes brutální vraždu, kterou spáchali a další plánovali. Zákony v ČR stanoví nižší tresty pro mladistvé, v Británii je to však podstatně jinak.

Malý (Trikolora): Dva mladiství dostali v Británii od soudu doživotní tresty. Je to příliš?
Foto: archiv M. Malý
Popisek: Mchal Malý

Článek byl převzat z Profilu Michal Malý - Dva mladiství dostali v Británii od soudu doživotní tresty. Je to příliš?

Osobně si myslím, že je ale většina mladistvých pachatelů schopna uvědomovat závažnost své trestné činnosti, jen nemají vyzrálou vlastní odpovědnost.Otázkou zůstává, zda výše trestu nebyla ovlivněna tím, že obětí se stala transgender dívka, a to, že se značná část společnosti dívá na transgender osoby nepříliš pozitivně, což je mimo jiné vyvoláno i tím, jak transgender ženy, které se narodily jako muži, v sportovních kláních porážejí své ženské soupeřky (což osobně považuji za nefér). Ale to je na samostatné téma.

Ale k tématu: V Británii je trestní odpovědnost od deseti let. Británie přistupuje k vraždám, páchaným mladistvými stejně dlouhodobě. Jednašedesátiletou učitelku ubodal v dubnu 2014 přímo při vyučování v Leedsu ve Velké Británii patnáctiletý vrah. Využil okamžiku, kdy se skláněla nad spolužačkou, a několikrát ji bodl kuchyňským nožem do zad a do krku před zraky třiceti dětí ze třídy. Začátkem listopadu poslal soud nezletilého vraha do vězení na doživotí. Jako důvod uvedl, že chtěl jít do vězení, aby se o sebe nemusel starat.

S ohledem na stav společnosti, snahy o bagatelizaci poslání rodiny a rodinné výchovy, na všudypřítomný stres, který se v rodinách i mimo ně logicky přenáší na dospívající a má na ně negativní vliv, roste (nejen) mezi mladistvými agresivita a narůstá násilná trestná činnost. Podle mého názoru se blíží doba, kdy bude třeba téma trestů pro mladistvé přehodnotit, nebo k nim alespoň otevřít diskusi.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Radek Koten byl položen dotaz

Lékaři

Já si lékařů vážím a nemají to snadné. Už samotné studium a ta zodpovědnost. Na druhou stranu dost jistě vlivem médií sledujeme případy, kdy došlo k nějakému pochybení na straně lékařů. Je tak na jejich nahrávání opravdu něco tak špatného a nepochopitelného? Já teda mám s lékaři dobrou zkušenost, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Krutáková (STAN): Kdy už ponese Macinka odpovědnost?

9:03 Krutáková (STAN): Kdy už ponese Macinka odpovědnost?

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k ministru Macinkovi.