Maříková (SPD): Lesy prosí o pomoc

02.10.2019 10:29

Česká republika patří k zemím s vysokou lesnatostí a bohatou lesnickou tradicí. Lesní pozemky pokrývají v současné době 34 procenta z celkového území státu.

Maříková (SPD): Lesy prosí o pomoc
Foto: Facebook Karly Maříkové
Popisek: Karla Maříková

Máme být na co pyšni, ale bohužel naše lesy ničí kůrovec. Kůrovcová kalamita, se kterou se potýká nejen náš kraj, ale celá Česká republika je největší v historii českých zemí. Kůrovec letos podle odhadů napadne 12 až 15 milionů metrů krychlových dřeva po zhruba šesti milionech metrů krychlových. Při procházkách lesy v našem kraji je vidět, že se situace permanentně zhoršuje.

Smrkové lesy dlouho poskytovaly velké množství dřeva a svým vlastníkům dobré zisky. Kůrovec však nerespektuje stát ani hranice k tomu sucho, teplo posledních let vedly ke kalamitnímu rozšíření lýkožrouta, který smrkové porosty decimuje. Řešením je zaměřit se na budoucnost nových lesů, které budou smíšené, pestré a odolné bez holosečí.

Česká republika boj zatím prohrává, proto Lesy České republiky znovu vyhlásily celorepublikovou akci Den za obnovu lesa, kdy každý může přijít pomoci vysázet nový les. Letošní ročník připadá na 19. října a je historickou výzvou vytvořit lesy pro příští generace. Současná kalamita má takové rozměry, že se lesy neobejdou bez pomoci nás všech. Hrozí, že jedna třetina lesů v republice zanikne a změní se tvář celé české krajiny. Hynoucí jehličnaté lesy mají v budoucnu postupně nahradit cenné dřeviny, jako jsou buk či dub.

Pomocnou ruku při obnově lesů může přidat každý z nás, nové lesy vyrostou za desítky let, tak dlouho potrvá obnova našich lesů. Společně můžeme vytvořit lesy, které budou odolné, bohaté, pomohou zadržet vodu v krajině a ochladí krajinu. Obnovit lesy zničené kůrovcovou kalamitou a z dalších příčin si v České republice vyžádá investici ve výši stovek miliard korun. K zalesnění bude potřeba vysadit zhruba 18 miliard sazenic. Pokud vám tedy není lhostejné, v jakém životním prostředí budou vyrůstat příští generace, přijďte přiložit ruku k dílu a zasadit kousek budoucího lesa.

(převzato z Profilu)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejtman Kuba: U nás se tradice dodržují

9:20 Hejtman Kuba: U nás se tradice dodržují

Cenu hejtmana Jihočeského kraje za zachování a rozvoj lidových tradic obdrželi Jiřina Zikmundová a M…