Bylo objeveno roku 1817 švédským chemikem Johannem Arfvedsonem v aluminosilikátových horninách petalitu. Elementární lithium se uplatňuje v jaderné energetice, kde v jistých typech reaktorů slouží roztavené lithium k odvodu tepla z reaktoru. V současné době patří lithiové baterie a akumulátory k velmi perspektivním prostředkům pro dlouhodobější uchování elektrické energie a jejich využití v elektronice stále silně roste.
Využití lithiových akumulátorů se plánuje pro elektromobily, hybridní motory nebo automobily. Další využití lithia je ve farmacii. Lithium, přesněji jeho soli, jsou součástí léků pro utlumení bolesti. Poslední velké využití lithia je při výrobě porcelánu, speciálních bezpečnostních skel nebo při výrobě hliníku. O lithiu se dnes hovoří jako o druhé ropě.
Česká republika má to štěstí, že na jejím území v Krušných horách pod povrchem Cínovce leží lithium, společně s cínem a wolframem v hodnotě tří bilionů korun, což je téměř 6% světových zásob lithia. Žádný jiný tak velký zdroj v Evropě neexistuje. Což by byla naprosto skvělá informace, kdyby nehrozilo, že toto národní bohatství bude vytěženo a vyvezeno za hranice našeho státu a my bychom z toho nic neměli, jak se v minulosti stalo a kupovali bychom zpět drahé hotové výrobky.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV