Maršíček (KSČM): K teroristickým útokům

24.12.2016 6:33 | Zprávy

Současná bezpečnostní situace se celosvětově vyznačuje nárůstem nových specifických fenoménů a rizik, které mají výrazný potenciál ohrozit vnitřní bezpečnost České republiky. Zároveň některá stávající rizika mohou snadno a rychle eskalovat.

Maršíček (KSČM): K teroristickým útokům
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Stínový ministr KSČM pro resort vnitra Zdeněk Maršíček

Patří sem zejména: celosvětově rostoucí hrozba terorismu, která s sebou nese potřebu lepšího sdílení informací, postupů a především rozšíření sil, prostředků a kompetencí bezpečnostních složek, radikální růst legální i nelegální migrace s cílovou destinací v Evropě, radikalizace a nárůst extremistických projevů ve středoevropské společnosti, vnitřní bezpečnostní a politická krize na Ukrajině, nadnárodní kyberkriminalita šířící se bez ohledu na státní hranice, růst distribuce drog na mezinárodní úrovni, hrozba hybridní války, tedy souběžného použití konvenčních prostředků vedení války s nekonvenčními technikami, psychologické operace a kybernetické útoky, neantropogenní hrozby, například změny klimatu aj.

V této souvislosti je důležité připomenout relevantní hrozbu eskalace migrační vlny velkého rozsahu, která by zcela jistě postihla i Českou republiku. S tou souvisí mimo jiné opatření složek Integrovaného záchranného systému (IZS) i možnost znovuzavedení hraničních kontrol, na jejichž dlouhodobé zajištění nemá policie adekvátní síly a prostředky. V současné době se projevuje nárůst násilných jednání nebezpečných pachatelů, včetně projevů terorismu a krajně pravicového extremismu v Evropě i ve světě, zejména prováděním koordinovaných útoků na tzv. měkké cíle na více místech najednou za využití automatických střelných zbraní, výbušnin a prostředků osobní balistické ochrany.

Hrozba terorismu je trvale vysoká

Vedle vnějších fenoménů, jež zásadním způsobem ovlivňují současnou úroveň bezpečnostní situace v České republice, je potřeba se zaměřit také na nové, dosud nezaznamenané události vnitrostátní. Příkladem je nepředvídatelný útok tzv. „aktivního útočníka“, motivovaný jeho špatným psychickým stavem. Na vývoj kriminality má vliv mnoho dalších jevů a faktorů, například existence právního státu a efektivita vymáhání práva, činnost policejních složek, důvěra obyvatel v řešení kriminality, morálka, celospolečenské klima, politický systém nebo ekonomická situace ve společnosti. Posiluje extremistická scéna, kyberútoky se stávají stále častějšími a sofistikovanějšími. Zvyšuje se počet ilegálních imigrantů. Z hodnocení celkové kriminality je potřeba ukázat na nárůst hospodářské kriminality a podílu tzv. informační kriminality na celkovém stavu trestné činnosti v České republice. Mezi aktuální priority policie dále patří drogová kriminalita a boj s organizovaným zločinem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Chápu vás dobře, že byste podruhé vstoupili do stejné řeky a šly do vlády s ODS?

Po tom všem, co o ní tvrdíte, že jsou to kmotři? A proč se vlastně po volbách vůbec nerespektuje vůle občanů, proč podle vás nemá šanci být premiér ten, kdo volby vyhraje? Babiše volit nebudu, ale přijde mi, že jsou stejně volby zbytečné, že si to vy politici pak stejně zařídíte po svém

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zwyrtek Hamplová: Dochází  nám evidentně síly a kapacity

10:21 Zwyrtek Hamplová: Dochází nám evidentně síly a kapacity

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k dopisu Ministerstvo vnitra Evropské komisi o uprchl…