Martan (SPOZ): NE 54 % bezzásahových zón v NP Šumava aneb nenechme se klamat

04.03.2019 5:36 | Zprávy

Do rukou předsedy Senátu Parlamentu ČR Jaroslava Kubery a za přítomnosti senátorů Tomáše Jirsy a Jiřího Drahoše byla 27. února 2019 předána petice "Za zákon pro zelené lesy Šumavy". Její iniciátor Petr Martan předal 10 701 podpisů občanů.

Martan (SPOZ): NE 54 % bezzásahových zón v NP Šumava aneb nenechme se klamat
Foto: archiv
Popisek: Petr Martan

Ministerstvo životního prostředí právě připravuje vyhlášku, kterou se má zvýšit rozloha území, kde se nezasahuje proti kůrovci a tím v budoucnu uschnou další tisíce hektarů lesů nejen na Šumavě, ale i ve vnitrozemí. Záměr MŽP vyhlásit "zónu přírodní" v rozsahu 27 % území NP Šumava jako bezzásahovou petenti nezpochybňují. Ministerstvo a park matou veřejnost tím, že jde jen o tento rozsah bezzásahovosti.

Petenti jsou proti vyhlášení další bezzásahové "zóny přírodě blízké" v rozsahu 27 % území NP Šumava. Důvodem je znění zákona č. 123/2017 Sb., o ochraně přírody a krajiny, dle něhož v zóně přírodě blízké nelze provádět účinná a efektivní opatření k obraně před rozšiřováním škůdců (kůrovců) způsobujících velkoplošné usychání lesů v parku i v okolním území.

Jde o zónu bezzásahovou proto, že se zde nemohou kácet napadené stromy (pařez je považován za trvalou změnu v rozporu se zákonem) . Ochrana před kůrovci se provádí hlavně feromonovými lapači. Lapače již nejsou způsobem k zastavení kůrovcového přemnožení - v tomto směru se dnes změnila vyhláška Ministerstva zemědělství o ochraně lesů a je to obsaženo i v navržené novele lesního zákona.

Nenakupujte dříví z NP Šumava - pochází z neekologických těžeb

Všichni vlastníci lesů v ČR jsou ze zákona povinni neprovádět "úmyslné těžby dřeva", pokud "vynucenými těžbami" (tj. polom, kůrovec) dosáhnou maximální povolenou výši - tzv. etátu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Michal Ratiborský byl položen dotaz

Co se s těmi penězi stalo?

,,Téměř půl miliardy korun, které měly být určeny na obnovu a pomoc postiženým obcím, nebyly proplaceny." To tvrdíte vy a uvádíte, že peníze zůstaly jen na papíře. Jak je to možné? A opravdu zůstaly jen na papíře nebo je vláda použila na něco jiného? Bych se ani nedivili, kdyby je dala na pomoc Ukra...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Podpora zbrojení Ukrajiny je pro vládu Petra Fialy prioritou

9:15 Vích (SPD): Podpora zbrojení Ukrajiny je pro vládu Petra Fialy prioritou

V neděli zahájil návštěvu České republiky Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Setkal se s prez…