Martínek (Piráti): Chceme chránit soukromí živnostníků

29.11.2019 6:33 | Zprávy
autor: PV

Pirátský poslanec Tomáš Martínek předložil pozměňovací návrh, kterým zajistí větší ochranu osobních údajů živnostníků. Nově by se při generování DIČ (daňového identifikačního čísla) nemělo používat rodné číslo podnikatele. Stávající podnikatelé si pak budou moci svá DIČ změnit.

Martínek (Piráti): Chceme chránit soukromí živnostníků
Foto: Piráti
Popisek: Tomáš Martínek

Rodné číslo je citlivý osobní údaj sloužící k jednoznačné identifikaci fyzické osoby. Je součástí občanského průkazu a je např. bankou vyžadováno při založení účtu. Rodné číslo taktéž nese funkci čísla pojištěnce pro zdravotní a sociální pojištění. Neoprávněné užití rodného čísla je správním deliktem, za který hrozí pokuta udělovaná Úřadem pro ochranu osobních údajů. Z rodného čísla lze taktéž vyčíst pohlaví a věk fyzické osoby.

Předkladatel pozměňovacího návrhu pirátský poslanec Tomáš Martínek k tomu uvádí: „Není možné, aby citlivý údaj, jako je rodné číslo, byl veřejně v DIČ živnostníků. Navržená úprava umožní změnit DIČ stávajícím živnostníkům i přidělovat ho novým živnostníkům již bez obsaženého rodného čísla.“

Za problematickou Piráti považují stávající praxi vydávání daňových identifikačních čísel (DIČ) finančními úřady podnikajícím fyzickým osobám shodných s jejich rodným číslem. Piráti na tento problém upozorňovali již v rámci připomínkového řízení k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění daňový řád a související zákony (tzv. MOJE daně). Poslanecký klub Pirátů doručil Ministerstvu financí několik připomínek, včetně požadavku na vyškrtnutí rodného čísla u tvorby DIČ a nahrazení agendovým identifikátorem fyzické osoby nebo jiným identifikátorem vygenerovaným náhodně správcem daně. Připomínce ze strany Ministerstva financí nebylo vyhověno.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinští žáci ve školách

Jaké řešení navrhujete? To nemají chodit do školy? To je asi nesmysl, který by se mohl nevyplatit, když tu pak zůstanou a budeme tu mít negramotné lidi, navíc by pak rodiče nemohli ani pracovat, kdyby je museli hlídat a žádali by o dávky…

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zajíčková (ODS): Školství se s Babišovou vládou změní ve skanzen

10:02 Zajíčková (ODS): Školství se s Babišovou vládou změní ve skanzen

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke školství.