Ochranný svaz autorský (OSA) chce od roku 2017 výrazně zvýšit poplatky za užití děl a to až o 50%. Dalším, kdo na to reaguje, je DILIA (divadelní, literární a audiovizuální agentura), která má v úmyslu poplatky zvýšit o 25%.
Proti tomuto výraznému zdražení se ostře ohradilo Sdružení místních samospráv a Asociace hotelů a restaurací ČR, která se obrátila na jednotlivé poslankyně a poslance, tak i na poslanecké kluby, aby do novely autorského zákona vnesli jasná pravidla pro zvyšování autorských poplatků. Minulý týden o této problematice znovu po vrácení jednal i Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu. Ve čtvrtek se na toto téma konal v Poslanecké sněmovně seminář, který pořádala poslankyně Věra Kovářová (STAN). Na tomto semináři se ukázalo, že nejsou problémy s poplatky, ale s jejich drastickým navýšením. Pak následoval veřejný protest před sídlem Ochranného svazu autorského, proti enormnímu zdražení poplatků, které svolalo Sdružení místních samospráv a Asociace hotelů a restaurací ČR.
Stejně jako tato sdružení se některé poslankyně a poslanci domnívají, že takové zdražení je opravdu nemravné. Podporuji snahu některých poslankyň a poslanců, kteří se snaží prosadit, aby stát měl možnost regulovat výši poplatků a zabránit tak skokovému zdražení. Také mi není proti srsti nápad poslance a místopředsedy PS Petra Gazdíka (STAN) o zastropování navýšení na maximálně trojnásobek inflace.
Pokud se podíváme na tento zákon z pohledu těch, kteří protestují a kterých se týká, tak jistě víte, že bez rozhlasu a televize se už dnes neobejdeme. Proč bychom měli platit horentní sumy za vysílání, které má mnohdy s kulturou velmi málo společného?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV