Mezihorák (ČSSD): Vzkřísíme „Hlavní město Olomouc“?

21.09.2014 15:45 | Zprávy
autor: cssd.cz

Než si čtenáři začnou klepat na čelo, rychle vysvětluji: Zaprvé – nejde mi o výzvu k naprosto nerovnému souboji s matičkou Prahou.

Mezihorák (ČSSD): Vzkřísíme „Hlavní město Olomouc“?
Foto: cssd.cz
Popisek: František Mezihorák

Nepatrnou šanci jsme měli prý jen při vzniku Československé republiky, kdy se v nemnoha hlavách spekulovalo,že vzhledem k tomu,jak protáhlý- s Podkarpatskou Rusí- byl nový stát, by Olomouc byla komunikačně ideálním správním centrem. A zadruhé –nevolám k hašteření se s Brnem o moravský primát. (O to se marně pokusili olomoučtí měšťané už svým pamětním spisem Lydius lapiscísaři Ferdinandu III.).- Můj apel směřuje k posílení olomouckého patriotismu, k výraznějšímu přihlášení se k jednomu z nejdůležitějších atributů naší historické tradice a k jeho využití v tom,čemu se módně říká marketing.

Olomouc byla nepochybně po staletí centrem Moravy a nejvýznamnějším místem po Praze. O své postavení hlavního města byla připravena švédskou okupací za třicetileté války, ale i nadále se tak formálně označovala a Marií Terezií ji byl titul vylepšen na „Královské hlavní město Olomouc“. Přívlastek „Královské“ pak ztratila (už ovšem jako „Velká Olomouc“- vlastně „Velký“, protože tehdy byla mužského rodu) , po vzniku ČSR, neboť se to příčilo demokratickému republikánství,ale „Hlavním“ zůstala až do roku 1949 - do zrušení zemského zřízení, jež bylo nahrazeno zřízením krajským.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Trefné

,,Politika se změnila v soutěž o to, kdo koho označí za většího lumpa. O budoucnosti se mluví stále méně. Návrhy se neposuzují podle jejich přínosu, ale podle toho, kdo je vyslovil. Politické strany se většinou zabetonovaly ve svých pozicích, a to samé se často stalo i s jejich členy a kandidáty. Za...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR: Kanonská cesta je po opravě opět průjezdná

20:14 Lesy ČR: Kanonská cesta je po opravě opět průjezdná

Lesní cesta Kanonská ze sedla Skřítek směrem k Rabštejnu je po opravě opět otevřená veřejnosti.