Michálek (Piráti): Nezávislost státních zástupců chceme posílit již za dva týdny

13. 9. 2019 5:30

Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek v rámci novely zákona o státním zastupitelství, která řeší evropské žalobce, obratně načetl a do třetího čtení tak poslal společný návrh Pirátů, ODS a KDU-ČSL na posílení nezávislosti a současně ztížení odvolatelnosti státních zástupců. Materiál by se tak mohl finálně projednat již v rámci příštího zasedání Sněmovny za dva týdny, příští týden ho projedná Ústavně právní výbor Sněmovny.

Michálek (Piráti): Nezávislost státních zástupců chceme posílit již za dva týdny
Foto: Piráti
Popisek: Jakub Michálek

„Ministryně Benešová za ANO nedodržela slíbený červnový termín pro záruky nezávislosti státních zástupců. Naopak ministryně zjevně plánuje bleskovou likvidaci šéfů státních zastupitelství Pavla Zemana a Lenky Bradáčové, jejich místa by vláda totiž nově obsadila už za tři roky. To je v příkrém rozporu s předvolební smlouvou Andreje Babiše s občany, kde slíbil odmítnout všechny pokusy o destrukci nezávislého státního zastupitelství. Proto jsme nyní předložili pozměňovací návrh k novele zákona o státním zastupitelství, který je ve Sněmovně projednávaný v souvislosti s eurožalobcem. Jde o úplně stejný návrh, jako jsme předložili s Markem Výborným a Zbyňkem Stanjurou, ale koalice znemožnila jeho zařazení na program. Tento náš návrh vychází z diskuse na kulatém stolu, má všechny záruky znemožňující politikům odvolat šéfa státních zástupců, obsahuje rozumná přechodná období a má podporu Rekonstrukce státu. Podstatné je, že se o něm bude hlasovat již za 14 dní a může nabýt účinnosti velmi rychle od vyhlášení zákona, což by bylo ještě v tomto roce,“ uvedl předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek

  • Piráti
  • Pusťte nás na ně, porveme se za vás!
  • poslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Novým předsedou KDU-ČSL se stal Marian Jurečka

13:17 Novým předsedou KDU-ČSL se stal Marian Jurečka

Ve volbě předsedy na mimořádném sjezdu strany zvítězil Marian Jurečka se ziskem 205 hlasů. Na druhém…