Michálek (Piráti): Nezávislost státních zástupců chceme posílit již za dva týdny

13.09.2019 5:30

Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek v rámci novely zákona o státním zastupitelství, která řeší evropské žalobce, obratně načetl a do třetího čtení tak poslal společný návrh Pirátů, ODS a KDU-ČSL na posílení nezávislosti a současně ztížení odvolatelnosti státních zástupců. Materiál by se tak mohl finálně projednat již v rámci příštího zasedání Sněmovny za dva týdny, příští týden ho projedná Ústavně právní výbor Sněmovny.

Michálek (Piráti): Nezávislost státních zástupců chceme posílit již za dva týdny
Foto: Piráti
Popisek: Jakub Michálek

„Ministryně Benešová za ANO nedodržela slíbený červnový termín pro záruky nezávislosti státních zástupců. Naopak ministryně zjevně plánuje bleskovou likvidaci šéfů státních zastupitelství Pavla Zemana a Lenky Bradáčové, jejich místa by vláda totiž nově obsadila už za tři roky. To je v příkrém rozporu s předvolební smlouvou Andreje Babiše s občany, kde slíbil odmítnout všechny pokusy o destrukci nezávislého státního zastupitelství. Proto jsme nyní předložili pozměňovací návrh k novele zákona o státním zastupitelství, který je ve Sněmovně projednávaný v souvislosti s eurožalobcem. Jde o úplně stejný návrh, jako jsme předložili s Markem Výborným a Zbyňkem Stanjurou, ale koalice znemožnila jeho zařazení na program. Tento náš návrh vychází z diskuse na kulatém stolu, má všechny záruky znemožňující politikům odvolat šéfa státních zástupců, obsahuje rozumná přechodná období a má podporu Rekonstrukce státu. Podstatné je, že se o něm bude hlasovat již za 14 dní a může nabýt účinnosti velmi rychle od vyhlášení zákona, což by bylo ještě v tomto roce,“ uvedl předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek

  • Piráti
  • Pusťte nás na ně, porveme se za vás!
  • poslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šmarda (ČSSD): Je to strašná ubohost. Strašná a směšná

22:07 Šmarda (ČSSD): Je to strašná ubohost. Strašná a směšná

Komentář na facebookovém profilu ke kompru, které na sociálního demokrata někdo rozesílá