Michálek (Piráti): Vláda odmítla náš návrh na snadnější odebírání vysokoškolských titulů podvodníkům

15.07.2020 10:03

Vláda vyjádřila negativní stanovisko k pirátské novele zákona o vysokých školách. Piráti v legislativě navrhují důsledné zveřejňování závěrečných prací na internetu, řádné odebírání podvodně získaných vysokoškolských titulů a zákaz reklamy nabádající k podvádění u státnic.

Michálek (Piráti): Vláda odmítla náš návrh na snadnější odebírání vysokoškolských titulů podvodníkům
Foto: Piráti
Popisek: Jakub Michálek
reklama

„Řada mediálně známých případů ukazuje, o jak závažný a rozšířený problém se jedná. Naše vysoké školy bohužel umožňují uspět příliš mnoha podvodníkům. Zákon na ně nestačí a soudy jim tituly musí nechat. Počty odebraných titulů lze spočítat na prstech jedné ruky. Dáma, která složila státnice na právech pomocí mikrosluchátka v uchu, teď s titulem pracuje na Ministerstvu spravedlnosti. Šéfovou jí dělala ministryně, která rezignovala kvůli opsané diplomové práci. To, že v čele vlády stojí premiér podezřelý z dotačního podvodu nesmí vést k rozšíření podvodníků do dalších profesí,“ uvedl předseda poslaneckého klubu Pirátů a jeden z předkladatelů návrhu Jakub Michálek.

Vzhledem k tomu, že řada případů plagiátorství se objevuje s mnohaletým zpožděním a že dosud nedošlo k odebrání řady podvodně získaných titulů z kauzy tzv. plzeňských práv, počítá návrh Pirátů s prodloužením lhůty pro zahájení řízení o vyslovení neplatnosti vykonání státní zkoušky ze stávajících 3 let na 15 let. Možné prodloužení lhůty na 5 let, které zmínil na tiskové konferenci po jednání vlády ministr školství Robert Plaga, tuto konkrétní aféru neřeší. K lepšímu odhalování má napomoci i Piráty navržené důsledné zveřejňování závěrečných prací na webových stránkách vysokých škol, které by mohlo posílit důvěryhodnost zejména soukromých škol, které k podobné praxi ještě nepřistoupily.

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek

  • Piráti
  • Pusťte nás na ně, porveme se za vás!
  • poslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Primátor Hrabálek: Záchrana haly TJ Slavia pokračuje, město investuje do její střechy

19:58 Primátor Hrabálek: Záchrana haly TJ Slavia pokračuje, město investuje do její střechy

V loňském roce radnice přispěla částkou 11 milionů korun na novou palubovku v hale TJ Slavia. Rozsáh…